Katedra Farmakologii i Terapii

Pracownicy:

Profesorowie:

• prof. dr hab. n. med. Grzegorz Grześk
    • specjalizacje: choroby wewnętrzne, kardiologia, farmakologia kliniczna
    • konsultant wojewódzki w dziedzinie farmakologii klinicznej dla województwa kujawsko-pomorskiego od 2012 r.

Adiunkci:

• dr n. med. Aleksandra Karczmarska-Wódzka
    e-mail: akar@cm.umk.pl

• dr Joanna Sikora

• dr n. med. Wioleta Stolarek
    • specjalizacja: kardiologia

• dr n. med. Katarzyna Szadujkis-Szadurska
    • specjalizacja: okulistyka

• dr n. med. Michał Wiciński
    • mgr analityki medycznej

Asystenci:

• dr n. med. Ahmad El-Essa
    • specjalizacja: choroby wewnętrzne

• dr n. med. Marek Krzyżanowski
    • specjalizacje: choroby wewnętrzne, farmakologia kliniczna (w trakcie)

• dr n. med. Ahmad Thabit Sinjab
    • specjalizacje: chirurgia ogólna, transplantologia kliniczna

• lek. Ewa Janiszewska

• lek. Anna Kopczyńska

• lek. stomatolog Elżbieta Kowal
    • specjalizacje: stomatologia ogólna Io, stomatologia zachowawcza IIo

• lek. Joanna Kwaśniewska
    • specjalizacje: choroby wewnętrzne, endokrynologia - w trakcie

• mgr Bartosz Malinowski
    • diagnosta laboratoryjny

• lek. Ewa Obońska

• lek. Jarosław Żak

Starsi technicy:

• lic. Lilianna Baran
  • Małgorzata Gołębiewska
  • Małgorzata Kacprzak
  • Mariola Kulczyńska

Laboranci:

• Donata Schmidt

Działalność naukowa:

Działalność naukowa Katedry Farmakologii i Terapii koncentruje się wokół aktualnych zagadnień farmakologii klinicznej – terapii monitorowanej ze szczególnym uwzględnieniem monitorowania leków przeciwkrzepliwych z grupy nonVKA.
Katedra oznacza w trybie 7/7, 24/24 stężenia dabigatranu oraz rywaroksabanu, jest także technicznie przygotowana do uruchomienia oznaczania stężeń apiksabanu, edoksabanu, betriksabanu.
Kolejne kierunki prowadzonych badań w zakresie farmakologii klinicznej koncentrują się na:

• Monitorowaniu i analizie parametrów farmakokinetycznych leków przeciwpadaczkowych, cytostatyków i innych.
  • Ocenie skuteczności i działań niepożądanych w leczeniu infekcji bakteryjnych amnoglikozydami.
  • Ocenie przydatności monitorowania poziomu estrogenu w leczeniu hormonalnym osteoporozy.

Kierunki badań prowadzonych w zakresie farmakologii eksperymentalnej dotyczą głównie molekularnych mechanizmów oddziaływania komórek endotelialnych na pulę receptorów rezerwowych oraz interakcji agonistów i antagonistów z receptorami mięśniówki gładkiej i szkieletowej. W tym temacie badania obejmują:

• udział endotelialnych czynników w modulacji oporu naczyniowego, dróg oddechowych ze szczególnym uwzględnieniem wpływu: tlenku azotu (NO), prostaglandyn i angiotensyny II,
  • udział cyklicznych nukleotydów i syntetycznych analogów w regulacji reakcji mięśniówki gładkiej na hormony i neuroprzkąźniki,
  • Modulujące działania IP3, cAMP, cGMP i angiotesyny II w uwalnianiu Ca2+ z wewnątrzkomórkowej puli jonów Ca2+,
  • Modulujące działania IP3, cAMP, cGMP i angiotensyny II na translokację jonów Ca2+ przez kanały Ca2+ z zewnątrzkomórkowej puli jonów Ca2+ do cytoplazmy.
  • Wpływ leków przeciwpłytkowych, immunosupresyjnych i innych na reaktywność naczyń.
  • Rola receptora endotelinowego w procesach regulacji oporu naczyniowego.

Działalność dydaktyczna:
Zajęcia dydaktyczne prowadzone przez Katedrę obejmują:

• ćwiczenia, seminaria i wykłady z farmakologii dla III i IV roku Wydziału Lekarskiego
  • ćwiczenia i seminaria z farmakologii klinicznej dla studentów VI roku Wydziału Lekarskiego
  • ćwiczenia i wykłady z farmakologii dla kierunku Analityka Medyczna na Wydziale Farmacji
  • ćwiczenia i wykłady z toksykologii leków
  • ćwiczenia i wykłady z farmakologii dla Wydziału Nauki o Zdrowiu

Konferencje naukowe:
Katedra Farmakologii i Terapii była organizatorem:

1. „7th International Symposium of Clinical Pharmacology”, Bydgoszcz, 2-4.09.1982 r.
  2. Konferencji naukowo-szkoleniowej: „Aspekty Kliniczne Terapii Monitorowanej Poziomem Leków w Surowicy”, Bydgoszcz, 22.04.1987 r.
  3. XIIth Congress of Polish Pharmacological Socjety, Bydgoszcz, 17-20.09.1985 r.
  4. Konferencji naukowo-szkoleniowej „Postępy immunoterapii”, 25.02.2000 r.
  5. Konferencji naukowo-szkoleniowej „Niestabilna Choroba Wieńcowa - zastosowanie LMWH”, Inowrocław, 18.05.2000 r.

Publikacje pracowników >>

Kursy specjalizacyjne

Katedra Farmakologii i Terapii organizuje kursy w dziedzinach medycyny i stomatologii dla lekarzy, którzy zakwalifikowali się do specjalizacji przed 1.10.2014 r. jak i po tym terminie (specjalizacje modułowe) - nowym trybem.

docFormularz zgłoszeniowy45 KB

Szczegółowe informacje na stronie CMKP >>