TABMED - Torun and Bydgoszcz Medical Summer Program

Po raz czwarty przeprowadzono konkurs w ramach TSSP Toruń Students Summer Program, na projekty, w których uczestniczyć będą studenci z zagranicznych uczelni.

Na UMK realizowanych jest pięć tego typu programów:

• w części bydgoskiej: TABMED Toruń and Bydgoszcz Medical Summer Program, który koordynuje dr Oliwia Kowalczyk z Katedry Onkologii WNoZ, przy współpracy mgr Macieja Kłosowskiego z Katedry Geriatrii WNoZ.

• w części toruńskiej: TSSP ExSci - Toruń Students Summer Program in Exact Sciences, TSSP NatSci - Toruń Students Summer Program in Natural Sciences, TELSP - Toruń Economic and Legal Summer Program, THUS - Torun Humanities and Social Sciences Summer Program

Do tegorocznej edycji konkursu organizowanego w ramach programu Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza (IDUB), zakwalifikowanych zostało 14 projektów, w tym 6 z Wydziału Nauk o Zdrowiu oraz 8 z Wydziału Farmaceutycznego. Propozycje projektów spotkały się z szerokim zainteresowaniem wśród studentów zagranicznych uczelni. Do programu TABMED nadesłano aż 40 poprawnie wypełnionych zgłoszeń aplikacyjnych. Wybrani studenci pod okiem opiekunów będą realizować następujące projekty w okresie letnim:

1. Dr Łukasz Fijałkowski, Katedra Chemii Organicznej, Wydział Farmaceutyczny;

Projekt 1: Developing new drugs in treatment of breast cancer - molecular modeling phase study.

Projekt 2: New drugs active in treatment of colorectal cancer design - in silico research study.

Projekt 3: Developing new drugs in treatment of chronic myelogenous leukemia - molecular modeling phase study.

1. Dr Oliwia Kowalczyk, Katedra Onkologii, Wydział Nauk o Zdrowiu;

Projekt 1: Cancer prevention strategies and communication models for people with intellectual and developmental disabilities.

Projekt 2: Co-production and co-design models and approaches with people with intellectual and developmental disabilities in selected UE healthcare systems.

1. Dr hab. Mariusz Kozakiewicz, prof. UMK oraz mgr Marietta Bracha, Katedra Geriatrii, Wydział Nauk o Zdrowiu;

Projekt 1: Assessment of selected pro and anti-inflammatory parameters in patients with neurodegenerative diseases.

Projekt 2: Assessment of selected proinflammatory parameters in obese patients after bariatric surgery.

1. Dr hab. Mariusz Kozakiewicz, prof. UMK oraz mgr Maciej Kłosowski, Katedra Geriatrii, Wydział Nauk o Zdrowiu;

Projekt 1: Analysis long-term phenotype changes of peripheral blood cell populations using flow cytometry method in patients after bariatric surgery.

Projekt 2: Analysis of the long-term phenotype changes of peripheral blood cell populations using flow cytometry method, in patients with neurodegenerative diseases.

1. Dr hab. Alicja Nowaczyk, Katedra Chemii Organicznej, Wydział Farmaceutyczny;

Projekt 1: Drug research using Computer-Aided Drug Design.

Projekt 2: Application of computational methods to drug pharmacokinetics research.

Projekt 3: Application of in silico methods in the study of drug liberation, absorption, transport, metabolism, and removal.

1. Dr Renata Paprocka, Katedra Chemii Organicznej, Wydział Farmaceutyczny;

Projekt: Synthesis of new drug-candidates with 1,2,4-triazole moiety and assessment of their potential biological activity.

1. Dr hab. Artur Słomka, prof. UMK, Katedra Katedra Patofizjologii, Wydział Farmaceutyczny;

Projekt: Hepcidin in ischemic stroke: systematic review of observational studies.

Link do opisu projektów: https://tssp.umk.pl/tabmed/topics.html#hs_copr

Link do poprzednich edycji: https://tssp.umk.pl/tabmed/editions.html

Uczestnicy programu TABMED Uczestnicy programu TABMED Uczestnicy programu TABMED

fot. nadesłane