COVID-19    Informacje dla społeczności  UMK

Aktualności

Aktualności

Grant badawczy

Zespół badawczy Collegium Medicum UMK otrzymał grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na kwotę 15 495 702,23 zł na realizację projektu pn. „Opracowanie opatrunku wchłanialnego na bazie aktywnego tropokolagenu egzogennego ze skór rybich z dodatkiem zmodyfikowanych nanoproszków węgla".
 
 

Konkurs na granty JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w 2021 roku

Konkurs JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na granty na wyjazdy zagraniczne w celu prowadzenia kwerend bibliotecznych i archiwalnych związanych z realizacją projektów badawczych oraz nawiązania kontaktów naukowych w 2021 roku
 
 

Nowatorski zabieg udrożnienia dróg łzowych

18 listopada 2020 w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy wykonano po raz pierwszy zabieg udrożnienia dróg łzowych z wykorzystaniem technologii laserów światłowodowych. Zabieg przeprowadzili prof. UMK Maciej Wróbel z Katedry Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej CM UMK oraz dr Albert Włodarczyk z Kliniki Chorób Oczu Szpitala Uniwersyteckiego nr 1.
 
 

Cyfrowe oko w okresie pandemii

Okres pandemiczny zmusił nas do przeniesienia aktywności do świata on-line. Większość z nas, włącznie z dziećmi, spędza czas poświęcony na pracę czy naukę przed ekranem komputera, smartfona lub innego urządzenienia cyfrowego. Wiąże się to nierozłącznie ze zogniskowaniem aktywności oka na ekranie urządzenia. Wpływ urządzeń na oko nie jest obojętny. Coraz więcej osób skarży się na suchość, pieczenie czy łzawienie. Objawy te są tożsame z objawami zespołu...
 
 

X Jubileuszowy Kongres Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego

W dniach 3-5 grudnia odbędzie się X Jubileuszowy Kongres Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego! W tym roku ze względu na czas pandemii Kongres odbywa się wyłącznie Online.
 
 

Kilkanaście tysięcy mutacji koronawirusa

Wiosną objawy neurologiczne u pacjentów chorych na COVID-19, takie jak utrata węchu czy smaku były sporadyczne, występowały zdecydowanie rzadziej niż problemy oddechowe i wysoka gorączka. Teraz utrata węchu lub smaku właściwie definiuje koronawirusa.
 
 

Rola fitoterapii w ochronie zdrowia - wykład online już 2 grudnia

2 grudnia 2020 r. o godz. 18:00 zapraszamy na transmisję wykładu dr. Macieja Balcerka pt.: „Rola fitoterapii w ochronie zdrowia” w ramach cyklu ogólnodostępnych wykładów popularnonaukowych „Medyczna Środa”.

Transmisja
będzie prowadzona na oficjalnym kanale Collegium Medicum UMK w serwisie społecznościowym YouTube.
 
 

Cykl edukacyjny „Pacjent w Badaniach Klinicznych”

„Pacjent w badaniach klinicznych” to projekt o charakterze edukacyjnym, skierowany do pacjentów oraz ich rodzin, mający na celu dostarczenie rzetelnej, obiektywnej i łatwej do zrozumienia wiedzy w obszarze badań klinicznych. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie powstał serwis pacjentwbadaniach.abm.gov.pl.