Płat udowy w rekonstrukcji twarzy

12 marca 2024r. w Klinice Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Szpitala Uniwersyteckiego im A. Jurasza w Bydgoszczy przeprowadzono po raz pierwszy zabieg rekonstrukcji ubytku twarzy z wykorzystaniem wolnego płata skórno-mięśniowego. W tym konkretnym przypadku była to rekonstrukcja z wykorzystaniem wolnego płata udowego, którym zaopatrzono ubytek twarzy - okolicę policzka, bocznej ściany nosa, podniebienia i wargi górnej, powstałego po usunięciu nowotworu złośliwego.

Wytwórnia ATMP z zezwoleniem Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego na wytwarzanie produktu leczniczego terapii zaawansowanej

15 marca 2024 r. Wytwórnia ATMP, Katedry Urologii i Andrologii Collegium Medicum UMK, kierowana przez prof. dr hab. Martę Pokrywczyńską, otrzymała zezwolenie Głównego Inspektora Farmaceutycznego (GIF) na wytwarzanie badanego produktu leczniczego terapii zaawansowanej (ang. Advanced Therapy Investigational Medicinal Product, ATIMP).

Medyczna Środa: Mózg, starzenie, choroba Alzheimera

20 marca 2024 r. o godz. 18:00 zapraszamy na kolejną w nowej edycji Medycznej Środy transmisję wykładu „Mózg, starzenie, choroba Alzheimera". Poprowadzi go dr Marek Jurgowiak.

Medyczna Środa: Bóle w wątpiach, czyli historia leczenia chorób przewodu pokarmowego

13 marca 2024 r. o godz. 18:00 zapraszamy na kolejną w nowej edycji Medycznej Środy transmisję wykładu „Bóle w wątpiach, czyli historia leczenia chorób przewodu pokarmowego". Poprowadzi go dr hab. Wojciech Szczęsny, prof. UMK.

Medicalia czekają na zgłoszenia

22-25 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Dni Nauki „MEDICALIA” cieszących się corocznie ogromnym zainteresowaniem. „Medicalia” stwarzają niepowtarzalną okazję zaprezentowania dorobku Uczelni i potencjału naukowego bydgoskiego środowiska medycznego. Wszystkich naukowców Collegium Medicum UMK chcących poprowadzić zajęcia prosimy o przesłanie zgłoszenia do 22 marca 2024 r.

Nominacja profesorska

Postanowieniem z 29 lutego 2024 r. dr hab. Łukasz Szylberg z Katedry Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej CM UMK, otrzymał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne.

Komisja Nauki Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych

W dniach 10-11.03.2024r. na zaproszenie Prorektor ds. Collegium Medicum, Prof. dr hab. Kornelii Kędziory-Kornatowskiej, w Collegium Medicum przebywali członkowie stałej Komisji Nauki Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych na ostatnim w tej kadencji posiedzeniu stacjonarnym.

Sukces naszych naukowców i studentów na Gali Copernikana

Z radością informujemy, że Laureatami Gali Copernicana zostali nasi naukowcy i studenci. W kategorii Najlepszy Prodziekan Ds. Studenckich został prof. dr hab. Michał Wiciński. W kategorii „Doktorant na 5+” została Małgorzata Grochocka ze Szkoły Doktorskiej Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum UMK. Wkategorii „Zakręceni w nauce” dla najlepszego studenckiego koła naukowego na całym UMK nagrodę otrzymało Interdyscyplinarne Koło Naukowe Geriatrii Collegium...

Sukces Doktorantki z Collegium Medicum

Z radością informujemy, że Laureatką Gali Copernicana w kategorii „Doktorant na 5+” została Małgorzata Grochocka ze Szkoły Doktorskiej Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Światowy Tydzień Mózgu

Dzień 11 marca inicjuje Światowy Tydzień Mózgu, który potrwa do 17 marca br. Tydzień Mózgu orgaznizowany jest na rzecz upowszechnienia najnowszej wiedzy o mózgu i umyśle. Jest on coroczną akcją edukacyjną, która ma na celu popularyzowanie wiedzy o układzie nerwowym, jego działaniu oraz przedstawienie aktualnych wyników badań w tym obszarze.