Nagrody naukowe Prezydenta Miasta Bydgoszczy

Naukowcy i studenci z Collegium Medicum UMK zostali laureatami nagrody naukowej Prezydenta Miasta Bydgoszczy, stypendium dla wybitnych młodych naukowców oraz stypendium dla wyróżniających się studentów.

Prezydent Bydgoszczy przyznaje Nagrodę Naukową za wybitne osiągnięcia naukowe, które znalazły swój wyraz w publikacji, konstrukcji lub wdrożeniu wyników badań w okresie dwóch lat poprzedzających jej przyznanie. Mogą ją otrzymać osoby związane z bydgoskim środowiskiem naukowym bądź za dzieło związane z naszym miastem.

W dziedzinie nauk ścisłych, medycznych i nauk o zdrowiu nagroda trafiła w ręce dr hab. Macieja W. Sochy z Katedry Perinatologii, Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej CM UMK. Jest on lekarzem specjalistą położnictwa i ginekologii, ginekologii onkologicznej, perinatologii. Należy do Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej, Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Andrologicznego.

Z kolei stypendium dla wybitnych młodych naukowców trafiło do rąk dr Natalii Wiktorczyk-Kapischke, asystentki Katedry Mikrobiologii Wydziału Farmaceutycznego CM UMK. Jest ona autorką 53 pełnotekstowych publikacji naukowych, w tym 41 prac w czasopismach z bazy JCR oraz 4 rozdziałów w monografiach. Łączna wartość współczynników Jej publikacji wynosi: IF 201,243, MEiN 4 281. Obszar zainteresowań naukowych dr Natalii Wiktorczyk-Kapischke dotyczy przede wszystkim badań nad bakteriami Listeria monocytogenes izolowanymi z różnych źródeł, w tym z materiału klinicznego, żywności, środowiska produkcji spożywczej oraz środowiska naturalnego. Zajmuje się badaniem właściwości fenotypowych i genotypowych L. monocytogenes, oceniając wpływ działań przeciwdrobnoustrojowych i czynników stresowych na te właściwości. Ponadto Jej badania obejmują prace związane działaniami przeciwdrobnoustrojowymi możliwymi do zrealizowania w zakładach przetwórstwa spożywczego, a także w jednostkach ochrony zdrowia (szpitalach, przychodniach), domach opieki społecznej, jednostkach odnowy biologicznej, zakładach kosmetologicznych. Dotychczasowe badania obejmowały m.in., ocenę skuteczności metod fizycznych, a wśród nich innowacyjnej w skali światowej technologii promieniowej jonizacji katalitycznej (ang. Radiant Catalitic Ionization, RCI), a także metod chemicznych m.in., użycia dezynfektantów w eradykacji drobnoustrojów.

Laureatką stypendium dla wyróżniających się studentów została Klaudyna Grzelakowska, która wcześniej zdobyła tytuł Najlepszej Absolwentki UMK. Ukończyła studia ze średnią 4,63 obliczoną ze wszystkich ocen z egzaminów i zaliczeń uzyskanych w czasie całego okresu studiów. Lek. Klaudyna Grzelakowska, poza sukcesem ukończenia studiów ze średnią 4,63 może się pochwalić trzykrotnym stypendium rektora UMK dla najlepszych studentów oraz stypendium ministra edukacji  i nauki za znaczące osiągnięcia w roku akademickim 2021/2022. Ponadto jest ona współautorką ponad 15 artykułów naukowych, również jako pierwszy autor, oraz rozdziałów monografii naukowych z punktacją IF 11,764 oraz 1170 pkt. MEiN. Publikowała w prestiżowych czasopismach z listy ministerialnej, spośród których warto wymienić takie pozycje jak "Atherosclerosis", "ESC Heart Failure", "Cardiology Journal" oraz "Reviews in Cardiovascular Medicine". Uczestniczyła w licznych konferencjach, zarówno o randze krajowej, jak i międzynarodowej, przedstawiając wyniki prac naukowych, m.in. podczas XIV International Cardiovascular Research Meeting, gdzie zaprezentowała referat pt. "Predictors of in-hospital clinical outcomein COVID-19 patients".

Myśląca postać z pucharem