DNIP - konkursy NCN

strona na bieżąco aktualizowana

Jednostka administracyjna w CM: Dział Nauki i Projektów

Narodowe Centrum Nauki jest agencją wykonawczą powołaną do wspierania działalności naukowej w zakresie badań podstawowych, czyli prac empirycznych lub teoretycznych mających przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.

Konfigurator grantu - narzędzie NCN do wyszukiwania konkursów

Aktualne konkursy NCN - informacje ze strony NCN

Kalendarz spotkań informacyjnych - informacje ze strony NCN

Informacje dla wnioskodawców - informacje ze strony NCN

Otwarte konkursy

W konkursie można uzyskać środki finansowe w wysokości od 5 000 do 50 000 zł na realizację działania naukowego trwającego do 12 miesięcy. Działanie takie może zostać przeprowadzone w formie: badań wstępnych/pilotażowych, kwerendy, stażu naukowego, wyjazdu badawczego lub wyjazdu konsultacyjnego.

Wniosek należy złożyć wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu OSF, dostępnego pod adresem www.osf.opi.org.pl, zgodnie z procedurą składania wniosków.

Instrukcja składania wniosków znajduje się w wytycznych dotyczących wypełniania wniosków w konkursie MINIATURA 8 w systemie OSF.

Nabór wniosków może zostać wstrzymany, jeżeli łączna kwota wnioskowanych nakładów przekroczy dwukrotną wysokość środków finansowych przeznaczonych przez Radę NCN na realizację działań naukowych w konkursie.

Środki finansowe przeznaczone na realizację działań naukowych w konkursie MINIATURA 8 są dzielone proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których prowadzony jest nabór wniosków. Jednym z warunków finansowania wniosku w konkursie jest to, że wniosek musi mieścić się w puli dostępnych środków na dany miesiąc.

O środki może ubiegać się podmiot, w którym zatrudniony jest badacz:

• posiadający w swoim dorobku co najmniej jedną opublikowaną pracę lub co najmniej jedno dokonanie artystyczne lub artystyczno-naukowe;
  • który uzyskał stopień doktora nie wcześniej niż 1 stycznia 2012 r. W przypadku osób, które uzyskały więcej niż jeden stopień doktora, datą odniesienia jest data uzyskania pierwszego z nich.

Nabór wniosków prowadzony jest w okresie od 1 lutego 2024 r. do 31 lipca 2024 r. do godz. 16:00 CEST.

Wyniki konkursu zostaną udostępnione na stronie internetowej NCN oraz doręczone wnioskodawcy w drodze decyzji dyrektora NCN w terminie 5 miesięcy od dnia złożeniu wniosku.

Termin składania wniosków do Działu Nauki i Projektów CM – minimum 10 dni roboczych przed zakończeniem naboru wniosków.

Weave-UNISONO

Jest to konkurs na dwustronne lub trójstronne projekty badawcze dla zespołów z Austrii, Czech, Słowenii, Szwajcarii, Niemiec, Luksemburga, Belgii–Flandrii i Polski w ramach programu wielostronnego Weave, w którym NCN nie pełni roli agencji wiodącej.

Konkurs jest skierowany do zespołów badawczych z Polski, które wspólnie z zespołami badawczymi (z Austrii, Czech, Słowenii, Niemiec, Szwajcarii, Luksemburga lub Belgii–Flandrii) wystąpią z wnioskami o finansowanie projektów badawczych do NCN oraz do jednej (w przypadku projektów dwustronnych) lub dwóch (w przypadku projektów trójstronnych) właściwych ze względu na kraj instytucji partnerskich.

Projekty mogą obejmować badania podstawowe we wszystkich dyscyplinach nauk. Partnerskie zespoły badawcze występują równolegle w ramach programu Weave o środki finansowe na realizację wspólnego projektu badawczego do właściwych dla siebie instytucji uczestniczących w programie Weave (jednej – w przypadku projektów dwustronnych lub dwóch – w przypadku projektów trójstronnych). Projekt wspólny musi opierać się na ścisłej współpracy i musi być realizowany wspólnie przez polski zespół badawczy i przez partnerskie zespoły badawcze, z których każdy wskazuje we wniosku kierownika projektu.

Terminy naboru zgodne z harmonogramami obowiązującymi w agencjach wiodących.

Wyniki ogłaszane sukcesywnie wynik, zgodnie z terminami decyzji podejmowanych przez agencje wiodące.

IMPRESS-U

Jest to konkurs ogłaszany przez NCN na potrzeby programu IMPRESS-U, skierowany do polskich zespołów badawczych, które we współpracy z zagranicznymi zespołami badawczymi z Ukrainy i Stanów Zjednoczonych oraz fakultatywnie z zespołami badawczymi z Litwy, Łotwy i/lub Estonii wystąpią z wnioskami o współfinansowanie projektów wspólnych.

Cele programu IMPRESS-U to:

• wspieranie wybitnych badań naukowych i technicznych oraz edukacji i innowacji poprzez współpracę międzynarodową,
  • promowanie i stymulowanie integracji ukraińskich naukowców z globalnym środowiskiem naukowym.

Projekt wspólny musi być realizowany przez polski zespół badawczy i przez partnerskie zespoły badawcze, z których każdy wskazuje we wniosku kierownika projektu. Wspólny projekt musi zawierać spójny program badań oraz opierać się na zrównoważonym i komplementarnym wkładzie wszystkich zaangażowanych w projekt zespołów badawczych.

Czas trwania polskiej części projektu może wynosić 24 miesiące.

Trwa nabór ciągły od 2 sierpnia 2023 r. do 31 grudnia 2025 r. lub wcześniejszego wyczerpania puli dostępnych środków.

Ogłoszenie wyników nastąpi najpóźniej 12 miesięcy od dnia złożenia wniosku krajowego.