HR EXCELLENCE IN RESEARCH Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza YUFE Yerun
 

Chór Collegium Medicum

Chór Collegium Medicum

logo Chóru Collegium Medicum  Chór akademicki  dyrygent chóru akademickiego

Historia Chóru

Chór Akademii Medycznej w Bydgoszczy powstał w roku 1985. W początkowym okresie działalności miał charakter zespołu wokalnego prowadzonego przez Halinę Wieczór. Od 1989 r. dyrygentem i artystycznym menadżerem chóru jest profesor Janusz Stanecki.

Obecnie Chór Collegium Medicum to zespół liczący ok. 35-40 studentów (w tym kilkoro absolwentów). Chór czynnie uczestniczy w życiu macierzystej Uczelni, biorąc udział w koncertach w ramach: inauguracji roku akademickiego, sesji naukowych, uroczystości Collegium Medicum, okolicznościowych spotkań i uroczystych dyplomatoriów na wszystkich wydziałach. Zespół prowadzi ożywioną działalność artystyczną uczestnicząc rocznie w ok. 40 koncertach na terenie Uczelni, miasta, regionu, kraju i za granicą m. in. w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Włoszech i Holandii. Podróżując po krajach Europy, zespół bierze udział w wielu konkursach i festiwalach, w których wielokrotnie zdobywa wysokie nagrody:

 • 1986 - udział w I Bydgoskich Spotkaniach Chórów Akademickich.
 • 1990 - wyróżnienia zdobyte w Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Sakralnej (Rumia, Polska).
 • 1992 - dyplom potwierdzający wysoki poziom chóru podczas Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w Montreux – Szwajcaria.
 • 1995 - udział w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Nuoro (Włochy).
 • 1996 - udział w Międzynarodowych Festiwalach Chóralnych w Giarre, Salerno i Messynie (Włochy).
 • 1997 - Puchar Wojewody Bydgoskiego w kategorii chórów studenckich w Konkursie o Puchar Wojewody Bydgoskiego.
 • 1999 - I Nagroda w kategorii chórów mieszanych podczas Międzynarodowego Konkursu Chórów w Fivizzano (Włochy).
 • 2000 – udział w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Puig-Reig i Castellbel (Hiszpania).
 • 2001 – udział w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Giarre i Lentini (Włochy).
 • 2002 – udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej w Loreto (Włochy): Chór zaprezentował się podczas tego festiwalu w kilku koncertach bardzo wysoko ocenianych, wykonał fragmenty opery Nabucco G. Verdiego, wystąpił w czasie transmisji na żywo w Telewizji Rai Uno oraz dokonał prawykonania oratorium P. Raimondi Il giudizzo universale.
 • 2003 – III Nagroda w kategorii A (zespołów o wysokim poziomie artystycznym) podczas Międzynarodowego Konkursu Chóralnego w Rumii (Polska).
 • 2004 – Srebrny medal w kategorii chórów mieszanych, oraz srebrny w kategorii chórów kameralnych, w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Preveza (Grecja).
 • 2006 – seria koncertów w tournee po Francji: Paryż, Metz, Marsylia, Tuluza.
 • 2007 – udział w trzech kategoriach (mieszana, kameralna, ludowa) w 25 Jubileuszowym Festiwalu Muzycznym Cantonigros (Hiszpania).
 • 2008 – drugie miejsce w kategorii chórów żeńskich, czwarte w kategorii chórów kameralnych, szóste w kategorii chórów mieszanych w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Llangollen (Walia).
 • 2009 – pierwsze miejsce w kategorii chórów akademickich i Grand Prix w Konkursie o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (Bydgoszcz, Polska).
 • 2009 – pierwsze miejsce w kategorii chórów akademickich podczas Międzynarodowego Konkursu Chóralnego w Kiten/Primorsko (Bułgaria).
 • 2010 - trzecie miejsce w kategorii chórów mieszanych, trzecie miejsce w kategorii zespołów ludowych podczas Międzynarodowego Festivalu "Singing World" w Stankt Petersburgu (Rosja).

  2010, Rosja, St. Petersburg - 3 miejsce w konkursie chórów mieszanych 2010, Rosja, St. Petersburg - 3 miejsce w konkursie chórów mieszanych

 • 2011 - udział w Międzynarodowym Festiwalu Chórów "San Juan Coral" (Argentyna)
   
  2011 - udział w Międzynarodowym Festiwalu Chórów "San Juan Coral" 2011 - udział w Międzynarodowym Festiwalu Chórów "San Juan Coral"
  2011 - udział w Międzynarodowym Festiwalu Chórów "San Juan Coral" 2011 - udział w Międzynarodowym Festiwalu Chórów "San Juan Coral"

 • 2014 - IV Międzynarodowy Konkurs Chóralny im. Pablo Casalsa (Lloret de Mar (Hiszpania)
  Chór we wszystkich czterech kategoriach uzyskał Złote Dyplomy, a ponadto: I Nagrodę w kategorii Muzyka Ludowa, I Nagrodę w kategorii Muzyka Katalońska, II Nagrodę w kategorii Muzyka Sakralna oraz, co najcenniejsze, I Nagrodę i Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie utworu „O vos omnes” Pablo Casalsa. więcej >>
   
  Lloret de mar 2014 występ członków chóru  Lloret de mar 2014 zdjęcie członków chóru

 • 2015 - Międzynarodowy Festiwal Balkan Folk Fest 2015 połączony z konkursem zespołów orkiestrowych, folklorystycznych i chóralnych (Varna, Bułgaria). Chór Collegium Medicum znalazł się w gronie najlepszych zespołów konkursu i otrzymał Dyplom The Best of the Best.
 • 2016 - IV Międzynarodowy Konkurs Chóralny w Freamunde i Pacos de Ferreira w Portugalii. Chór zdobył trzecie miejsca w dwu kategoriach: muzyki sakralnej i ludowej. więcej >>

  Chór CM 2016 Chór CM 2016
 • 2017 - udział w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Cantonigros - Hiszpania
 • 2018 - udział w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w St. Petersburgu - Rosja, uzyskane Nagrody - I Nagroda w kategorii chórów mieszanych, I Nagroda w kat. muzyki współczesnej, I Nagroda w kat. muzyki sakralnej, nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie utworu Patrona Konkursu, Nagroda indywidualna dla najlepszego dyrygenta Konkursu - Janusz Stanecki, oraz Nagroda Główna Konkursu - GRAND PRIX
 • 2019 - udział w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Ohrid - Macedonia - I Nagroda + status Finalisty      ( dogrywka o Grand Prix ), Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie utworu Tomislava Zografskiego

Repertuar

Na program artystyczny chóru składają się utwory muzyki chóralnej a cappella oraz dzieła wokalno-instrumentalne. Chór prezentuje dorobek różnych epok od renesansu, aż po współczesność, sięgając w swoim programie po bogactwo styli: muzyki ludowej, sakralnej, ortodoksyjnej, gospel i rozrywkowej takich kompozytorów jak: Feliks Nowowiejski, Siergiej Rachmaninow, Arvo Part, Johan Sebastian Bach, Piotr Czajkowski, Wolfgang Amadeus Mozart, Romuald Twardowski, Huston Bright, Carl Orff, Jozef Haydn, Michał Zieliński. W dorobku Chóru znajdują się również nagrania dokonane przez regionalne i centralne radio i telewizję.

Dyrygent Prof. Janusz Stanecki

Janusz Stanecki, dyrygent, ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie dyrygowania prof. Jerzego Zabłockiego w 1984 roku. Rok później uzyskał także dyplom na Wydziale Instrumentalnym w specjalności akordeon w klasie prof. Jerzego Kaszuby. W roku 1986 został zatrudniony w macierzystej uczelni. W 1988 roku ukończył z wyróżnieniem Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz Narodowym Centrum Kultury w Warszawie w klasach prof. Henryka Blachy i prof. Stanisława Krukowskiego. Chóralistyką zajmuje się od 1982 roku, jest założycielem i dyrygentem Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej (od 1986), dyrygentem Chóru Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy ( od 1989 ). Był dziekanem Wydziału Wychowania Muzycznego (1993-1999), pełnił funkcję prorektora ds. artystycznych (1999-2005). W latach 2005-2012 był dziekanem, a w latach 2012-2016 prodziekanem Wydziału Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Obecnie jest ponownie dziekanem Wydziału. W roku 1999 z rąk Prezydenta RP otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych, a w roku 2004 stanowisko profesora zwyczajnego AM w Bydgoszczy. Janusz Stanecki zasiada w jury wielu krajowych i międzynarodowych konkursów chóralnych. Za swe osiągnięcia uhonorowany został wieloma odznaczeniami, nagrodami i wyróżnieniami,  m. in.: Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Kazimierza Wielkiego za zasługi dla Miasta Bydgoszczy, Nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Nagrodami Rektora AM w Bydgoszczy oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Z prowadzonymi przez siebie zespołami osiąga wysokie laury na krajowych i międzynarodowych konkursach chóralnych m. in. w ostatnim okresie czasu: Grand Prix – Międzynarodowy Konkurs Chóralny im. F. Nowowiejskiego – Barczewo – 2017 (Chór Kameralny Akademii Muzycznej), Grand Prix – Międzynarodowy Konkurs Chóralny – Sankt Petersburg – 2018 ( Chór Collegium Medicum UMK ), I i III Nagroda – Międzynarodowy Konkurs Chóralny – Busan – Korea Płd. - 2018  ( Chór Kameralny Akademii Muzycznej ), III Nagroda w kategorii chórów mieszanych – Międzynarodowy Konkurs Chóralny w Tokio – 2019 ( Chór Kameralny Akademii Muzycznej ),  I Nagroda oraz Nagroda Specjalna im. T. Zografskiego – Międzynarodowy Konkurs Chóralny – Ohrid – Macedonia - 2019 ( Chór Collegium Medicum UMK ).

 

Wydarzenia
14-15 stycznia 2011 r. Jubileusz Chóru Collegium Medicum
Zobacz szczegóły >>

 

KONTAKT
e-mail: chor@cm.umk.pl  
Chór odbywa próby w poniedziałki i środy
w godz. 18-20 w Sali Posiedzeń
Bydgoszcz, ul. Jagiellońska 13, parter, s. 3

Bieżące informacje o działalności Chóru na FB

Zobacz stronę MySpace Chóru Collegium Medicum

Występy Chóru Collegium Medicum publikowane na Youtube

Chór Collegium Medicum w Katalonii rok 2000
2000 Katalonia

Chór Collegium Medicum w 2002 w Loreto - w Świętym Domku
2002 Loreto - w Świętym Domku

Chór Collegium Medicum w 2006 Francja, koncert w Castelnaudary
2006 Francja, koncert w Castelnaudary

Chór Collegium Medicum 2007 Hiszpania, Cantonigros
2007 Hiszpania, Cantonigros

Chór Collegium Medicum 1996 Sycylia, Messina
1996 Sycylia, Messina

Chór Collegium Medicum 1999 Fivizzano - po konkursie z trofeami na tle Apeninów
1999 Fivizzano - po konkursie z trofeami na tle Apeninów

Chór Collegium Medicum 2004 Grecja
2004 Grecja

Chór Collegium Medicum 2008 Bruksela
2008 Bruksela

Chór Collegium Medicum 2008 Llangollen, parada otwierająca festiwal
2008 Llangollen, parada otwierająca festiwal

Chór Collegium Medicum 2008 Llangollen Wielka Brytania
2008 Llangollen, Wielka Brytania

Chór Collegium Medicum 2009 Primorsko, Bułgaria2009 Primorsko, Bułgaria

Chór Akademicki 2010 St. Petersburg, Rosja
2010 St. Petersburg, Rosja

Chór Akademicki 2010 St. Petersburg, Rosja
2010 St. Petersburg, Rosja