HR EXCELLENCE IN RESEARCH Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza YUFE Yerun
 

Obiekty nr 2 i 3

Obiekty nr 2 i 3

Wieloletni Program Medyczny Rozbudowy i Przebudowy Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy - obiekty nr 2 i 3, zdjęcie panoramiczne

Wieloletni Program Medyczny Rozbudowy i Przebudowy
Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy


OBIEKTY nr 2 i 3


CEL INWESTYCJI

wizualizacja projektu zdjęcie Nowo wybudowany obiekt szpitalny na potrzeby Kliniki Psychiatrii, Kliniki Geriatrii, Kliniki Dermatologii, Chorób Przenoszonych Droga Płciową i Immunodermatologii oraz zakładu Medycyny Paliatywnej, jest częścią realizowanego w latach 2007-2015 w Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy UMK w Toruniu Wieloletniego Programu Medycznego Rozbudowy i Przebudowy Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy, finansowanego ze środków budżetu państwa, którego głównym celem jest dostosowanie Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 do obowiązujących wymagań Prawa budowlanego i rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 czerwca 2005 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 116, poz. 985).
Odznacza się on nowoczesnością i funkcjonalnością, dostosowanymi do wymogów technicznych, technologicznych i organizacyjnych oraz do obowiązujących procedur medycznych.


CHARAKTERYSTYKA OBIEKTU


Nowo wybudowany obiekt szpitalny przewidziany jest na 236 łóżek dla pacjentów, łączna powierzchnia użytkowa wynosi 9.762,08 m2, a kubatura 68.102,61 m3. Kompleks składa się z czterech połączonych segmentów. Dwa skrajne segmenty „A” i „D” są trzykondygnacyjne, natomiast dwa segmenty środkowe „B” i „C” – dwukondygnacyjne. W poziomie piwnic znajdują się szatnie personelu i studentów, baza służb porządkowych, magazyny oraz szereg pomieszczeń technicznych. Tutaj też zlokalizowane zostało wspólne dla całego budynku pomieszczenie „post mortem”. Budynek połączony jest z pozostałymi obiektami Szpitala podziemnym tunelem. W budynku znajduje się 8 klatek schodowych. Obiekt wyposażony jest w 9 wind, z czego 8 wind przystosowanych jest do przewozu łóżek.

W skrajnym segmencie „A” znajduje się wejście główne do kompleksu. Na parterze usytuowane są również niezależne izby przyjęć: psychiatryczna, dermatologiczna i internistyczna ze wspólnym podjazdem dla karetek oraz wspólna rejestracja do poradni, punkt informacyjny, lokal gastronomiczny, a także szatnia ogólna.
Na I piętrze w segmencie „A” mieszczą się poradnie opieki paliatywnej i psychiatryczno-psychologiczna, oddział opieki paliatywnej na 20 łóżek oraz ogólnodostępna kaplica.
Na II piętrze znajduje się cześć dydaktyczna, tj. 4 sale ćwiczeń dla grup około 12-osobowych, sala seminaryjna dla 30 osób, sale seminaryjne 30- i 40-osobowa z możliwością łączenia w salę wykładową dla 80 osób. Ponadto, na tym piętrze przygotowano pomieszczenia dla zakładu opiekuńczo-leczniczego na 17 łóżek z 8-łóżkowym odcinkiem wspomagania oddechu.

W segmentach środkowych „B” i „C” umieszczono oddziały łóżkowe Kliniki Psychiatrii oraz dwie poradnie psychiatryczne. Na parterze w segmencie „B” znajduje się oddział psychoz na 29 łóżek, w tym pododcinek wzmożonego nadzoru na 5 łóżek. Przy korytarzu ogólnym zlokalizowana jest wielofunkcyjna sala multimedialna. Na I piętrze mieści się oddział leczenia nerwic na 31 łóżek oraz poradnie nerwic i uzależnień. Na parterze w segmencie „C” przewidziano 25-łóżkowy oddział dzieci (10 łóżek) i młodzieży (15 łóżek) z odcinkiem pobytu dziennego na 12 miejsc oraz poradnię dziecięcą. Na I piętrze mieści się. oddział leczenia uzależnień na 32 łóżka, w skład którego wchodzą odcinek podwójnej diagnozy na 10 łóżek i odcinek leczenia uzależnień na 22 łóżka. Tutaj znajduje się także odcinek pobytu dziennego pacjentów psychiatrii.

W skrajnym segmencie „D” na parterze usytuowano oddział dermatologiczny na 14 łóżek, światłolecznictwo i poradnię dermatologiczną. Na I piętrze znajduje się oddział dermatologiczny na 28 łóżek oraz Pracownia Biologii Molekularnej Skóry i Dermatopatologii. Natomiast na II piętrze mieści się oddział geriatryczny na 40 łóżek z odcinkiem pobytu dziennego.


REALIZACJA

Projektant: Proj-Przem-Projekt Sp. z o.o. w Bydgoszczy

Na podstawie projektu budowlanego w 2008 r. uzyskano pdfpozwolenie na budowę368.07 KB, które w roku 2012 zostało zmienione na podstawie pdfprojektu zamiennego377.94 KB.

Wykonawca: początkowo: Grupa 3J S.A. z siedzibą w Warszawie; po przeprojektowaniu: Budimex S.A. z siedzibą w Warszawie

Realizację obiektu na potrzeby Kliniki Psychiatrii rozpoczęto w 2010 r., jednakże na początku 2012 roku, w wyniku problemów Wykonawcy z realizacją robót, budowa została zatrzymana. Ta okoliczność spowodowała, że podjęto decyzję o połączeniu obiektu z kolejnym planowanym obiektem na potrzeby Dermatologii i Opieki Paliatywnej. Dokonano przeprojektowania rozpoczętej inwestycji, rozbudowując obiekt o kolejny czwarty segment i jedną kondygnację skrajnego segmentu zachodniego na potrzeby Kliniki Geriatrii, Dermatologii oraz Medycyny Paliatywnej, a następnie w drodze postępowania przetargowego we wrześniu 2013 r. podpisano umowę z nowym wykonawcą - firmą Budimex SA.

Prace budowlane zakończono w czerwcu 2015 r. i uzyskano pdfpozwolenie na użytkowanie995.13 KB.

Zdjęcia z realizacji >>

Galeria zdjęć - czerwiec 2015 >>
 

Wizualizacja: arch. Jacek Wiśniewski (Proj-Przem-Projekt Sp. z o.o.)
Zdjęcie 1 - panorama: M. Kowalikowski (wrzesień 2015 r.)