Obiekt nr 1

Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy panorama

Wieloletni Program Medyczny Rozbudowy i Przebudowy Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy

OBIEKT nr 1

CEL INWESTYCJI

Głównym celem inwestycji jest:

• stworzenie lepszych warunków przestrzennych i technicznych działania klinik Szpitala wraz z jednoczesnym uporządkowaniem i skrócenie powiązań komunikacyjnych w centralnej części kompleksu budynków.
  • wyposażenie obiektu klinik Szpitala w aparaturę i sprzęt medyczny zlokalizowana w centralnej części obiektu dostępnego dla wszystkich klinik Szpitala.
  • dostosowanie obiektu Szpitala do obowiązujących przepisów i wymagań przy zapewnieniu ciągłości pracy Szpitala.

CHARAKTERYSTYKA OBIEKTU

Obiekt czteropiętrowy, podpiwniczony, wykonany jako rozbudowa Budynku Głównego Szpitala zlokalizowany w miejscu dawnego wejścia głównego o powierzchni użytkowej 6.158,25 m2, kubaturze 57.905,60 m3. Budynek centralnie skomunikowany z istniejącymi zabudowami szpitala za pomocą łączników od poziomu piwnicy do poziomu III piętra. Na najwyższej kondygnacji zlokalizowano płytę lądowiska oraz dalszy ciąg nadbudówki mieszczącej dźwig z przedsionkiem, klatkę schodową, maszynownię chłodu i pomieszczenie techniczne do obsługi lądowiska.

Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Medycznej dla dorosłych

W ramach oddziału zrealizowano:

• Zespół sal OIOM na 19 łóżek,
  • Izolatki septyczne na 3 łóżka,
  • Izolatka ochronna na 1 łóżko.

Centralna Sterylizatornia

Utworzono Centralną Sterylizatornię dla potrzeb całego Szpitala zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą (Dz.U. 2012 poz. 739) zapewniając tym samym ciągłość pracy obecnie funkcjonującej sterylizatorni oraz optymalne wykorzystanie środków.
Lokalizacja nowej sterylizatorni zapewnia łatwy dostęp dla każdej kliniki szpitala z zachowaniem rozdziału dróg czystych i brudnych, tak aby mogła bezawaryjnie działać jako samodzielna wysoko wyspecjalizowana jednostka.

Szpitalny Oddział Ratunkowy

Klinika Medycyny Ratunkowej powstała z uwagi na zmiany w przestrzennym programie modernizacji Szpitala z bardzo dobrze wydzielonymi drogami ruchu kołowego oraz ruchu pieszych. W ramach modernizacji zrealizowano:

• salę obserwacyjną na 6 łóżek,
  • salę intensywnej terapii na 3 łóżka,
  • salę wybudzeniową na 3 łóżka.

Zespół Sal Operacyjnych z zespołem sal wybudzeniowych na potrzeby wszystkich Klinik Szpitala Uniwersyteckiego

W ramach Zespołu Sal Operacyjnych zrealizowano:

• 15 sal operacyjnych,
  • zespół sal wybudzeniowych na 12 łóżek,
  • kompletne wyposażenie jednostki.

Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii zdjęcieOddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii

Dwie sale operacyjne  wyposażone w przejezdne urządzenie rezonansu magnetycznego zdjęcieDwie sale operacyjne
wyposażone w przejezdne urządzenie rezonansu magnetycznego

Lądowisko śmigłowców sanitarnych  zlokalizowane na dachu obiektu Lądowisko śmigłowców sanitarnych
zlokalizowane na dachu obiektu

Nowoczesne wnętrza i wygodne ciągi komunikacyjne zdjęcieNowoczesne wnętrza i wygodne ciągi komunikacyjne

REALIZACJA

Projektant: Proj-Przem-Projekt Sp. z o.o. w Bydgoszczy

Na podstawie projektu budowlanego uzyskano w roku 2008 pdfpozwolenie na budowę.480.62 KB

Wykonawca: Budimex S.A. z siedzibą w Warszawie

budowa roku_JuraszPrace budowlane przeprowadzono w latach 2009-2013. W ich wyniku powstał obiekt charakteryzujący się nowoczesnym wyposażeniem, wysoką funkcjonalnością oraz elegancją architektoniczną. Uzyskane efekty znalazły uznanie w oczach jury konkursu „Budowa Roku 2012”, organizowanego przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa przy współudziale Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Obiekt otrzymał nagrodę I stopnia w kategorii budynki służby zdrowia, opieki społecznej i socjalnej.

W 2013 roku uzyskano pdfpozwolenie na użytkowanie802.11 KB.

Galeria zdjęć z uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego >>

Galeria zdjęć z otwarcia budynku >>

fot. M. Kowalikowski