HR EXCELLENCE IN RESEARCH Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza YUFE Yerun
 

Konkurs na realizację projektów przewidujących wdrożenie Ogólnopolskiego programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki chorób naczyń mózgowych

Konkurs na realizację projektów przewidujących wdrożenie Ogólnopolskiego programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki chorób naczyń mózgowych

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło konkurs na realizację projektów przewidujących wdrożenie Ogólnopolskiego programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki chorób naczyń mózgowych w ramach V Osi priorytetowej Wsparcie dla obszaru zdrowia, Działanie 5.1 Programy profilaktyczne.
Przedmiotem konkursu są projekty, które przewidują wdrożenie Ogólnopolskiego programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki chorób naczyń mózgowych.

W ramach konkursu wspierany będzie następujący typ projektów:
Projekty pilotażowe i testujące w zakresie programów profilaktycznych zawierające m. in. komponent badawczy, edukacyjny oraz wspierający współpracę pomiędzy wysokospecjalistycznym ośrodkiem a lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej oraz szpitalami ogólnymi, w celu przeciwdziałania zjawisku fragmentacji opieki nad pacjentem.
Celem konkursu jest wdrożenie Ogólnopolskiego programu profilaktyki chorób naczyń mózgowych zakładającego profilaktykę i wczesne rozpoznanie objawów chorób naczyń mózgowych, w szczególności udarów mózgu i przemijającego ataku niedokrwiennego (TIA), u osób w wieku aktywności zawodowej (40-65 lat).

W ramach konkursu o dofinansowanie realizacji projektu zgodnie z zapisami SZOOP POWER może ubiegać się:

  1. uczelnia medyczna działająca w oparciu o ustawę z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym,
  2. medyczny instytut badawczy działający w oparciu o ustawę z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych,
  3. szpital kliniczny lub podmiot leczniczy posiadający umowę z OW NFZ na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: leczenie szpitalne w zakresie neurologii lub kardiologii.

Realizator projektu zobowiązany jest do podpisania, minimum 60 umów dot. współpracy w ramach projektu z podmiotami świadczącymi usługi w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej z terenu co najmniej 3 województw w zakresie działań profilaktycznych oraz, że przeszkoli co najmniej po dwie osoby (lekarze lub pielęgniarki) z każdego podmiotu, z którym podpisze ww. umowę współpracy w zakresie profilaktyki, diagnostyki oraz strategii leczenia chorób naczyń mózgowych, z uwzględnieniem kluczowych elementów wiedzy medycznej jaką powinien posiadać lekarz/pielęgniarka POZ, tj.:

  1. prowadzenia działań edukacyjnych w zakresie profilaktyki chorób naczyń mózgowych,
  2. znajomość metod diagnostycznych oraz dostępnych badań z uwzględnieniem ich właściwego doboru, c. umiejętność leczenia oraz terapii chorych z chorobami naczyń mózgowych,
  3. umiejętność prowadzenia procesu rehabilitacji osób po leczeniu chorób naczyń mózgowych,
  4. właściwa komunikacja z chorym. (kryterium dostępu nr 2). Weryfikacja podmiotów uprawnionych do dofinansowania będzie odbywała się na podstawie wniosku o dofinansowanie.

Grupę docelową projektu będą stanowić, oprócz osób zatrudnionych (bez względu na formę zatrudnienia) w placówkach podstawowej opieki medycznej, osoby w wieku produkcyjnym, będące w grupie podwyższonego ryzyka, które zostaną objęte badaniami skriningowymi (przesiewowymi) w celu wczesnego wykrycia choroby naczyń mózgowych.

Kwota przeznaczona na konkurs: Alokacja na konkurs wynosi: 15 mln zł.

Kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów wyłonionych w ramach konkursu wynosi ogółem 15 000 000 PLN, przy czym kwota dofinansowania na pojedynczy projekt nie może być niższa niż 500 000 PLN, ani przekroczyć 2 500 000 PLN.
Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu (ze środków UE i środków budżetu państwa) wynosi 100%. Maksymalny poziom dofinansowania ze środków UE wynosi 84,28%.

W ramach projektu można sfinansować:

  1. świadczenia zdrowotne, które będą udzielane w ramach wdrażania Ogólnopolskiego program profilaktyki chorób naczyń mózgowych.
  2. działania edukacyjne, które będą realizowane w ramach profilaktyki pierwotnej mające na celu: zwiększenie wiedzy o chorobach naczyń mózgowych wśród pracowników ochrony zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) oraz wśród grupy docelowej; - podniesienie świadomości - zwiększenie świadomości grupy docelowej projektu w zakresie czynników ryzyka i wczesnych objawów chorób naczyń mózgowych.
  3. utworzenie i prowadzenie platformy współpracy - Platforma ma służyć nawiązaniu i prowadzeniu współpracy z lekarzami POZ, osobami decyzyjnymi i organizacjami skupiającymi pacjentów z chorobami naczyń mózgowych oraz ewentualnie innymi interesariuszami
  4. zakup sprzętu medycznego umożliwiającego realizację świadczeń zdrowotnych w ramach profilaktyki wtórnej, które będą udzielane w ramach wdrażania Ogólnopolskiego program profilaktyki chorób naczyń mózgowych. Wnioskodawca może dokonać zakupu sprzętu niezbędnego do realizacji świadczeń zdrowotnych w ramach programu polityki zdrowotnej w ramach limitu środków na zakup środków trwałych.

W ramach projektu wartość wydatków poniesionych na zakup środków trwałych nie może przekroczyć 5% wydatków kwalifikowalnych projektu.

Wniosek o dofinansowanie należy złożyć w terminie od 10 maja 2017 r. do 31 maja 2017 r.

Z uwagi na powyższe uprzejmie proszę o zapoznanie się z koncepcją konkursu i wyrażeniem chęci przygotowania koncepcji projektu odpowiadającemu założeniom w/w konkursu zgodnie z załącznikiem nr 2 do Zarządzenia nr 91 Rektora UMK z dnia 30 czerwca 2015 r. – Regulamin sporządzania wniosków o dofinansowanie i realizacji projektów współfinansowanych z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, dostępnym na stronie Działu Zarządzania Funduszami Strukturalnymi CM w zakładce Uregulowania wewnętrzne.
Uprzejmie proszę o przekazanie odpowiedzi w formie wypełnionego załącznika nr 2 najpóźniej do dnia 28.04.2017 r. w wersji papierowej do Działu Zarządzania Funduszami Strukturalnymi CM.

Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie internetowej >>

W przypadku pytań i wątpliwości proszę o kontakt z pracownikiem Działu Zarządzania Funduszami Strukturalnymi CM pod nr telefonu 52 585 38-49 lub 52 585-33-37