HR EXCELLENCE IN RESEARCH Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza YUFE Yerun
 

Konkurs na realizację Interdyscyplinarnych Programów Studiów Doktoranckich dotyczących zwiększenia jakości i efektywności kształcenia na studiach doktoranckich

Konkurs na realizację Interdyscyplinarnych Programów Studiów Doktoranckich dotyczących zwiększenia jakości i efektywności kształcenia na studiach doktoranckich

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs nr POWR.03.02.00-IP.08-00-DOK/16 w ramach programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, oś priorytetowa III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Działanie 3.2 Studia doktoranckie.
Przedmiotem konkursu jest realizacja Interdyscyplinarnych Programów Studiów Doktoranckich dotyczących zwiększenia jakości i efektywności kształcenia na studiach doktoranckich. Programy studiów doktoranckich realizowane w projekcie muszą być opracowane w oparciu o programy wypracowane w zrealizowanym przez MNiSW projekcie pozakonkursowym „Opracowanie programów studiów doktoranckich o zróżnicowanych profilach”. Projekt musi również bazować na wnioskach wypracowanych w ramach tzw. Inicjatywy Salzburg II, opublikowanych w 2010 r. oraz „Zasad innowacyjnego szkolenia doktorantów” opracowanych przez ERA Steering group i rekomendowanych w Konkluzjach Rady Unii Europejskiej dotyczących modernizacji szkolnictwa wyższego z 28 i 29 listopada 2011 r. Ponadto treść wypracowanych programów studiów doktoranckich winna być zgodna z Europejską Kartą Naukowca.
Projekt może obejmować swoim zakresem merytorycznym wyłącznie działania dotyczące tworzenia i realizacji wysokiej jakości programów doktoranckich i działań uzupełniających, realizowane poprzez co najmniej jeden ze wskazanych elementów:

  • interdyscyplinarne programy doktoranckie o zasięgu krajowym lub międzynarodowym;
  • międzynarodowe programy studiów doktoranckich, przez podstawowe jednostki organizacyjne uczelni wspólnie z innymi jednostkami naukowymi;
  • programy studiów doktoranckich, kluczowych dla gospodarki i społeczeństwa wspierających innowacyjność kraju i zapewniających możliwość transferu/komercjalizacji rezultatów studiów doktoranckich.

Studia doktoranckie w ramach danej dyscypliny realizowane mogą być wyłącznie przez jednostki naukowe, którym w wyniku kompleksowej oceny jakości działalności naukowej lub badawczo-rozwojowej została przyznana co najmniej kategoria A.
Zgodnie z Regulaminem konkursu projekt skierowany jest do szkół wyższych publicznych bądź niepublicznych oraz instytutów naukowych posiadających uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego albo co najmniej dwa uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora. Kryterium dostępu nie wyklucza także objęcia projektem studentów niestacjonarnych studiów III stopnia.

Planowana alokacja: 155 000 000 zł


Średnia wartość projektu na jednego uczestnika nie może przekroczyć 135 000 zł. Projekt musi trwać nie krócej niż 24 miesiące i nie dłużej niż 60 miesięcy. W ramach projektu finansowane będzie opracowanie nowych programów oraz w ramach ich wdrażania stypendia, wizyty studyjne, staże, koszty przeprowadzenia programu studiów doktoranckich. Jako stypendium w przedmiotowym konkursie rozumiane są dodatkowe środki dla studenta, nie stanowiące stypendium w rozumieniu art. 200 ust. 1 PSzW.

Regulaminem konkursu przewidziane są także dodatkowe kryteria premiujące:

  • projekt przewiduje organizację środowiskowych studiów doktoranckich prowadzących do przygotowania interdyscyplinarnych rozpraw doktorskich;
  • projekt przewiduje wsparcie jednostek w zakresie otwierania wspólnych przewodów doktorskich, o których mowa w art. 14a ustawy z dnia 14 marca 2003r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (rozprawy doktorskie w zakresie określonej dyscypliny naukowej albo interdyscyplinarnej rozprawy doktorskiej; dodatkowo wspólne przewody doktorskie mogą być przeprowadzane z udziałem jednostek zagranicznych);
  • Wnioskodawca posiada Status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego („KNOW”) lub w wyniku kompleksowej oceny jakości działalności naukowej lub badawczo-rozwojowej Wnioskodawcy została przyznana kategoria A+ (poziom wiodący).

Zgodnie z Regulaminem konkursu należy zapewnić wkład własny na poziomie 3% wartości projektu.
Wkład własny musi zostać sfinansowany ze środków pozostających w dyspozycji Wnioskodawcy.
Wkładem własnym są środki finansowe lub wkład niepieniężny zabezpieczony przez Wnioskodawcę. Wkład niepieniężny powinien być wnoszony ze składników majątku Wnioskodawcy.

Termin składania wniosków: 01.02.2017 r. - 31.03.2017 r.


Z uwagi na powyższe uprzejmie proszę o zapoznanie się z koncepcją konkursu i wyrażeniem chęci przygotowania koncepcji projektu odpowiadającemu założeniom w/w konkursu zgodnie z załącznikiem nr 2 do Zarządzenia nr 91 Rektora UMK z dnia 30 czerwca 2015 r. – Regulamin sporządzania wniosków o dofinansowanie i realizacji projektów współfinansowanych z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, dostępnym na stronie Działu Zarządzania Funduszami Strukturalnymi CM w zakładce Uregulowania wewnętrzne.
Uprzejmie proszę o przekazanie odpowiedzi w formie wypełnionego załącznika nr 2 najpóźniej do dnia 17.02.2017 r. w wersji papierowej do Działu Zarządzania Funduszami Strukturalnymi CM.

Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie internetowej >>

W przypadku pytań i wątpliwości proszę o kontakt z pracownikiem Działu Zarządzania Funduszami Strukturalnymi CM pod nr telefonu 52 585-38-49