HR EXCELLENCE IN RESEARCH Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza YUFE Yerun
 

Konkurs na projekty w programie „Studiujesz? Praktykuj!”

Konkurs na projekty w programie „Studiujesz? Praktykuj!”

Ogłoszono konkurs na projekty w programie „Studiujesz? Praktykuj!”, dotyczące wysokiej jakości programów stażowych dla studentów.

Projekty mają służyć realizacji celów PO WER, w tym przede wszystkim celu szczegółowego dotyczącego podniesienia kompetencji osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym, odpowiadających potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa.

Planowana alokacja na konkurs wynosi 150 mln PLN

Wymagania konkursowe przedstawione zostały w wymienionych w RPD kryteriach dostępu, które mogą zostać pogrupowane ze względu na ich zakres. Będą one przedmiotem oceny formalno-merytorycznej, razem z kryteriami formalnymi oraz horyzontalnymi

  1. Wnioskodawcy

    Wnioskodawcą projektu jest szkoła wyższa publiczna bądź niepubliczna, kształcąca co najmniej 100 studentów na studiach stacjonarnych (KRYTERIUM DOSTĘPU NR 1).Kryterium nie wyklucza objęcia projektem również studentów niestacjonarnych. IP wymaga jednakże, by dla zapewnienia należytej jakości projektu oraz realizacji celów Osi III w zakresie podnoszenia kompetencji osób wchodzących na rynek pracy, oferta stażowa w ramach projektu była kierowana przez uczelnię także do studentów studiów stacjonarnych. Element ten będzie brany pod uwagę w toku oceny formalno-merytorycznej.

  2. Wymogi jakościowe w stosunku do wnioskodawców

    IP ustala warunek jakościowy dotyczący wnioskodawców, bowiem ich jednostki organizacyjne muszą spełniać w dniu złożenia wniosku warunki, jakie muszą spełniać jednostki organizacyjne uczelni, aby prowadzić studia na określonym kierunku studiów oraz poziomie kształcenia określone szczegółowo w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i w aktach wykonawczych do tej ustawy (KRYTERIUM DOSTĘPU NR 2)

  3. Wymogi jakościowe dotyczące uczelni jako instytucji zostały ponadto rozszerzone o warunek, iż wnioskodawcą projektu może być wyłącznie szkoła wyższa, która nie jest w likwidacji, nie wystąpiła do Ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego o zgodę na likwidację, ani wobec której Minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego nie ogłosił informacji o zawieszeniu uprawnień uczelni do prowadzenia studiów (KRYTERIUM DOSTĘPU NR 2) Ponadto IOK stawia wymogi w stosunku do kierunków objętych projektem, bowiem wszystkie kierunki, na których będą realizowane działania w ramach projektu, nie mogą posiadać w momencie zgłoszenia negatywnej oceny jakości kształcenia przyznawanej przez PKA (KRYTERIUM DOSTĘPU NR 3)

  4. Okres realizacji projektu wynosi co najmniej 12 miesięcy i nie przekracza 24 miesięcy (KRYTERIUM DOSTĘPU NR 4). Proponowany okres minimalny pozwala na przeprowadzenie projektu w wymiarze gwarantującym optymalny zakres wsparcia dla studentów.

    Planowane wsparcie dotyczyć będzie głównie ostatnich roczników studentów, tak by odbyli staże tuż przed ich planowanym wejściem na rynek pracy. W związku z tym nie jest wskazany zbyt długi okres jednego projektu, a projekt musi obejmować swym działaniem staże realizowane wyłącznie w okresie od jednego do maksymalnie czterech ostatnich semestrów studiów pierwszego stopnia lub drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich (KRYTERIUM DOSTĘPU NR 5).

    Dla uniknięcia podwójnego wsparcia w ramach projektu nie mogą być objęci wsparciem uczestnicy Programu Erasmus Plus+ (KRYTERIUM DOSTĘPU NR 5).

  5. Wymiar czasowy stażu Celem programu stażowego musi być zapewnienie realizacji każdego pojedynczego stażu w wymiarze minimalnym, gwarantującym pozyskanie przez stażystę odpowiedniego doświadczenia i efektywne wykorzystanie stażu. W związku z tym minimalny wymiar stażu wynosi 120 godzin zadań stażowych, przy czym nie może obejmować mniej niż 20 godzin zadań stażowych wykonywanych w tygodniu (KRYTERIUM DOSTĘPU NR 6). Dopuszczalna jest realizacja stażu w większym łącznym wymiarze godzinowym, jednakże przy zachowaniu wymiaru co najmniej 20 godzin zadań stażowych wykonywanych w tygodniu.

  6. Zakres stażu Program Studiujesz – praktykuj jest programem nastawionym na ułatwienie studentom wejścia na rynek pracy poprzez zdobycie praktycznego doświadczenia, uzupełniającego wiedzę pozyskaną na studiach. W związku z tym zakres przedmiotowy stażu musi być związany bezpośrednio z efektami kształcenia na prowadzonym przez uczelnię kierunku studiów i zapewniać ich praktyczne wykorzystanie w toku zadań wykonywanych na stażu(KRYTERIUM DOSTĘPU NR 10).

    Wzmocnienie efektów stażu planuje się uzyskać poprzez zapewnienie, że co najmniej 30% studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych kształcących się na danym roku na kierunku objętym działaniami w ramach projektu zostanie skierowanych na staż(KRYTERIUM DOSTĘPU NR 11). W przypadku objęcia projektem więcej niż jednego kierunku i roku studiów, poziom 30% musi być liczony dla każdego z kierunków i roku odrębnie.

    Realny poziom 30% będzie ustalany od danych dotyczących liczby studentów wprowadzonych do systemu POLon (począwszy od stanu na dzień 30 listopada 2016 r., a następnie w zależności od potrzeb – wg stanu na dzień 1 marca 2017 r. i analogicznie w kolejnych latach).

  7. Zapewnienie jakości stażu. Właściwy poziom merytoryczny zapewnić ma zobowiązanie się uczelni do uwzględnienia w trakcie planowania projektu zaleceń zawartych w Zaleceniu Rady z dnia 10 marca 2014 r. w sprawie ram jakości staży (2014/C 88/01) (KRYTERIUM DOSTĘPU NR 12). Dodatkowo beneficjent w toku realizacji projektu będzie zobowiązany do prowadzenia stałego monitoringu staży pod kątem gwarantowania ich wysokiej jakości w zakresie zgodnym z zaleceniami zawartymi w Zaleceniu Rady z dnia 10 marca 2014 r. w sprawie ram jakości staży (2014/C 88/01) (KRYTERIUM DOSTĘPU NR 13).

  8. Koszt projektu na jednego uczestnika, który będzie wynosił nie więcej niż 15.000 PLN (KRYTERIUM DOSTĘPU NR 7)

  9. IOK uznaje za kluczowe wydatki dotyczące wynagrodzeń stażowych i wynagrodzeń opiekunów po stronie pracodawcy, a koszty tych działań ponoszone w ramach projektu powinny zostać ograniczone do racjonalnie określonych poziomów. W związku z tym ustalono, iż wydatki dotyczące tych kwestii nie mogą przekroczyć maksymalnego poziomu (KRYTERIUM DOSTĘPU NR 8) dla miesięcznego wynagrodzenia stażowego studenta: 13,50 zł za godzinę zadania stażowego (w przypadku stażu odbywanego za granicą stawka ta może zostać powiększona maksymalnie o 50% jej wartości), dla refundacji miesięcznego kosztu wynagrodzenia opiekuna po stronie pracodawcy: 20,25 zł za godzinę opieki nad stażystami, przy czym pełna stawka przysługuje za wykonywanie czynności związanych z opieką nad co najmniej 10 stażystami realizującymi obowiązki stażowe.

  10. Wydatki ponoszone na realizację zadań w ramach projektu nie mogą być przeznaczone na działania finansowane ze środków budżetu państwa na kształcenie studentów studiów stacjonarnych ani na działania finansowane z czesnego opłacanego przez studentów objętych projektem (KRYTERIUM DOSTĘPU NR 9). Tym samym należy też uznać, iż zakresem projektu nie można obejmować staży, których organizacja wynika ze ścieżki kształcenia na danym kierunku – staże w projekcie muszą być elementem nowym, odrębnym od już istniejących.

Kryteria premiujące

W konkursie stosowane są kryteria premiujące, dodatkowe punkty - łącznie maksymalnie 40 pkt - mogą uzyskać:

  1. 10 pkt – Wszystkie staże realizowane w projekcie będą miały wymiar co najmniej 360 godzin zadań stażowych realizowanych w okresie 16 tygodni (przy stażu w wymiarze przekraczającym 360 godzin okres odbywania stażu może zostać zaplanowany w proporcjonalnie dłuższym przedziale czasowym.

  2. 10 pkt – Co najmniej 50% łącznego wymiaru godzinowego wszystkich staży w projekcie stanowią staże zagraniczne realizowane w krajach członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W ramach projektu nie mogą być objęci wsparciem uczestnicy Programu Erasmus+.

  3. 5 pkt – Projekt przewiduje wszystkie staże w obszarach zgodnych z Regionalną Strategią Innowacji (lub odpowiednim dla RSI dokumentem) województwa, na którego potrzeby realizowane będzie kształcenie w ramach projektu.

  4. 10 pkt – Organizacja staży wyłącznie na kierunku/ach studiów o profilu praktycznym.

  5. 5 pkt – Uczelnia objęta projektem, na dzień złożenia wniosku, prowadzi sformalizowaną i udokumentowaną, co najmniej 12 miesięczną, współpracę z pracodawcami w zakresie praktycznych elementów kształcenia.

Wkład własny: Wkład własny musi wynosić minimum 3,00% wydatków kwalifikowalnych w projekcie.

Termin składania wniosków: od 6 marca 2017 r. do 21 kwietnia 2017 r.

Z uwagi na powyższe uprzejmie proszę o zapoznanie się z koncepcją konkursu i wyrażeniem chęci przygotowania koncepcji projektu odpowiadającemu założeniom ww. konkursu zgodnie z załącznikiem nr 2 do Zarządzenia nr 91 Rektora UMK z dnia 30 czerwca 2015 r. – Regulamin sporządzania wniosków o dofinansowanie i realizacji projektów współfinansowanych z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, dostępnym na stronie Działu Zarządzania Funduszami Strukturalnymi CM w zakładce Uregulowania wewnętrzne

Uprzejmie proszę o przekazanie odpowiedzi w formie wypełnionego załącznika nr 2 najpóźniej do dnia 24.02.2017 r. w wersji papierowej do Działu Zarządzania Funduszami Strukturalnymi CM.

Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie internetowej www.ncbr.gov.pl/fundusze-europejskie w zakładce Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

W przypadku pytań i wątpliwości proszę o kontakt z pracownikiem Działu Zarządzania Funduszami Strukturalnymi CM pod nr telefonu 52 585-38-49, 52 585-33-37