Chór Collegium Medicum

Chór Collegium Medicum

logo Chóru Collegium Medicum  Chór akademicki  dyrygent chóru akademickiego

Historia Chóru

Chór Akademii Medycznej w Bydgoszczy powstał w roku 1985. W początkowym okresie działalności miał charakter zespołu wokalnego prowadzonego przez Halinę Wieczór. Od 1989 r. dyrygentem i artystycznym menadżerem chóru jest profesor Janusz Stanecki.

Obecnie Chór Collegium Medicum to zespół liczący ok. 35-40 studentów (w tym kilkoro absolwentów). Chór czynnie uczestniczy w życiu macierzystej Uczelni, biorąc udział w koncertach w ramach: inauguracji roku akademickiego, sesji naukowych, uroczystości Collegium Medicum, okolicznościowych spotkań i uroczystych dyplomatoriów na wszystkich wydziałach. Zespół prowadzi ożywioną działalność artystyczną uczestnicząc rocznie w ok. 40 koncertach na terenie Uczelni, miasta, regionu, kraju i za granicą m. in. w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Włoszech i Holandii. Podróżując po krajach Europy, zespół bierze udział w wielu konkursach i festiwalach, w których wielokrotnie zdobywa wysokie nagrody:

 • 1986 - udział w I Bydgoskich Spotkaniach Chórów Akademickich.
 • 1990 - wyróżnienia zdobyte w Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Sakralnej (Rumia, Polska).
 • 1992 - dyplom potwierdzający wysoki poziom chóru podczas Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w Montreux – Szwajcaria.
 • 1995 - udział w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Nuoro (Włochy).
 • 1996 - udział w Międzynarodowych Festiwalach Chóralnych w Giarre, Salerno i Messynie (Włochy).
 • 1997 - Puchar Wojewody Bydgoskiego w kategorii chórów studenckich w Konkursie o Puchar Wojewody Bydgoskiego.
 • 1999 - I Nagroda w kategorii chórów mieszanych podczas Międzynarodowego Konkursu Chórów w Fivizzano (Włochy).
 • 2000 – udział w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Puig-Reig i Castellbel (Hiszpania).
 • 2001 – udział w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Giarre i Lentini (Włochy).
 • 2002 – udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej w Loreto (Włochy): Chór zaprezentował się podczas tego festiwalu w kilku koncertach bardzo wysoko ocenianych, wykonał fragmenty opery Nabucco G. Verdiego, wystąpił w czasie transmisji na żywo w Telewizji Rai Uno oraz dokonał prawykonania oratorium P. Raimondi Il giudizzo universale.
 • 2003 – III Nagroda w kategorii A (zespołów o wysokim poziomie artystycznym) podczas Międzynarodowego Konkursu Chóralnego w Rumii (Polska).
 • 2004 – Srebrny medal w kategorii chórów mieszanych, oraz srebrny w kategorii chórów kameralnych, w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Preveza (Grecja).
 • 2006 – seria koncertów w tournee po Francji: Paryż, Metz, Marsylia, Tuluza.
 • 2007 – udział w trzech kategoriach (mieszana, kameralna, ludowa) w 25 Jubileuszowym Festiwalu Muzycznym Cantonigros (Hiszpania).
 • 2008 – drugie miejsce w kategorii chórów żeńskich, czwarte w kategorii chórów kameralnych, szóste w kategorii chórów mieszanych w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Llangollen (Walia).
 • 2009 – pierwsze miejsce w kategorii chórów akademickich i Grand Prix w Konkursie o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (Bydgoszcz, Polska).
 • 2009 – pierwsze miejsce w kategorii chórów akademickich podczas Międzynarodowego Konkursu Chóralnego w Kiten/Primorsko (Bułgaria).
 • 2010 - trzecie miejsce w kategorii chórów mieszanych, trzecie miejsce w kategorii zespołów ludowych podczas Międzynarodowego Festivalu "Singing World" w Stankt Petersburgu (Rosja).

  2010, Rosja, St. Petersburg - 3 miejsce w konkursie chórów mieszanych 2010, Rosja, St. Petersburg - 3 miejsce w konkursie chórów mieszanych

 • 2011 - udział w Międzynarodowym Festiwalu Chórów "San Juan Coral" (Argentyna)
   
  2011 - udział w Międzynarodowym Festiwalu Chórów "San Juan Coral" 2011 - udział w Międzynarodowym Festiwalu Chórów "San Juan Coral"
  2011 - udział w Międzynarodowym Festiwalu Chórów "San Juan Coral" 2011 - udział w Międzynarodowym Festiwalu Chórów "San Juan Coral"

 • 2014 - IV Międzynarodowy Konkurs Chóralny im. Pablo Casalsa (Lloret de Mar (Hiszpania)
  Chór we wszystkich czterech kategoriach uzyskał Złote Dyplomy, a ponadto: I Nagrodę w kategorii Muzyka Ludowa, I Nagrodę w kategorii Muzyka Katalońska, II Nagrodę w kategorii Muzyka Sakralna oraz, co najcenniejsze, I Nagrodę i Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie utworu „O vos omnes” Pablo Casalsa. więcej >>
   
  Lloret de mar 2014 występ członków chóru  Lloret de mar 2014 zdjęcie członków chóru

 • 2015 - Międzynarodowy Festiwal Balkan Folk Fest 2015 połączony z konkursem zespołów orkiestrowych, folklorystycznych i chóralnych (Varna, Bułgaria). Chór Collegium Medicum znalazł się w gronie najlepszych zespołów konkursu i otrzymał Dyplom The Best of the Best.
 • 2016 - IV Międzynarodowy Konkurs Chóralny w Freamunde i Pacos de Ferreira w Portugalii. Chór zdobył trzecie miejsca w dwu kategoriach: muzyki sakralnej i ludowej. więcej >>

  Chór CM 2016 Chór CM 2016

 

Repertuar

Na program artystyczny chóru składają się utwory muzyki chóralnej a cappella oraz dzieła wokalno-instrumentalne. Chór prezentuje dorobek różnych epok od renesansu, aż po współczesność, sięgając w swoim programie po bogactwo styli: muzyki ludowej, sakralnej, ortodoksyjnej, gospel i rozrywkowej takich kompozytorów jak: Feliks Nowowiejski, Siergiej Rachmaninow, Arvo Part, Johan Sebastian Bach, Piotr Czajkowski, Wolfgang Amadeus Mozart, Romuald Twardowski, Huston Bright, Carl Orff, Jozef Haydn, Michał Zieliński. W dorobku Chóru znajdują się również nagrania dokonane przez regionalne i centralne radio i telewizję.

Dyrygent Prof. Janusz Stanecki

Absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na Wydziale Wychowania Muzycznego w klasie dyrygowania prof. J. Zabłockiego. Uzyskał dyplom na Wydziale Instrumentalnym w specjalności: akordeon. Z wyróżnieniem ukończył Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie w klasie dyrygowania prof. S. Krukowskiego i prof. H. Blachy istniejące przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Centrum Animacji Kultury w Warszawie.
Chóralistyką zajmuje się od roku 1982 prowadząc wiele bydgoskich zespołów, w tym od 1989 roku Chór Akademii Medycznej. W latach 1993-1999 dziekan Wydziału Wychowania Muzycznego, w latach 1999-2005 prorektor ds. artystycznych, a obecnie dziekan Wydziału Dyrygentury Chóralnej i Edukacji Muzycznej w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Prof. Janusz Stanecki to aktywista, organizator, juror wielu międzynarodowych konkursów dyrygenckich i chóralnych. Inicjator i dyrektor odbywających się w latach 1992-1998 Międzynarodowych Spotkań Chóralnych "Arti et Amicitiae". Uzyskał wiele indywidualnych nagród za osiągnięcia artystyczne i organizacyjne, m.in. w roku 1998 - Nagrodę Prezydenta Miasta Bydgoszczy, Nagrodę Wojewody Bydgoskiego oraz Nagrodę II stopnia Rektora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W roku 1999 otrzymał z rąk Prezydenta RP tytuł profesora sztuk muzycznych oraz Srebrny Krzyż Zasługi. W tym samym roku wyróżniony został Nagrodą Rektora AM II stopnia.

Wydarzenia
14-15 stycznia 2011 r. Jubileusz Chóru Collegium Medicum
Zobacz szczegóły >>

 

KONTAKT
e-mail: chor@cm.umk.pl  
Chór odbywa próby w poniedziałki i środy
w godz. 18-20 w Sali Posiedzeń
Bydgoszcz, ul. Jagiellońska 13, parter, s. 3

Bieżące informacje o działalności Chóru na FB

Zobacz stronę MySpace Chóru Collegium Medicum

Występy Chóru Collegium Medicum publikowane na Youtube

Chór Collegium Medicum w Katalonii rok 2000
2000 Katalonia

Chór Collegium Medicum w 2002 w Loreto - w Świętym Domku
2002 Loreto - w Świętym Domku

Chór Collegium Medicum w 2006 Francja, koncert w Castelnaudary
2006 Francja, koncert w Castelnaudary

Chór Collegium Medicum 2007 Hiszpania, Cantonigros
2007 Hiszpania, Cantonigros

Chór Collegium Medicum 1996 Sycylia, Messina
1996 Sycylia, Messina

Chór Collegium Medicum 1999 Fivizzano - po konkursie z trofeami na tle Apeninów
1999 Fivizzano - po konkursie z trofeami na tle Apeninów

Chór Collegium Medicum 2004 Grecja
2004 Grecja

Chór Collegium Medicum 2008 Bruksela
2008 Bruksela

Chór Collegium Medicum 2008 Llangollen, parada otwierająca festiwal
2008 Llangollen, parada otwierająca festiwal

Chór Collegium Medicum 2008 Llangollen Wielka Brytania
2008 Llangollen, Wielka Brytania

Chór Collegium Medicum 2009 Primorsko, Bułgaria2009 Primorsko, Bułgaria

Chór Akademicki 2010 St. Petersburg, Rosja
2010 St. Petersburg, Rosja

Chór Akademicki 2010 St. Petersburg, Rosja
2010 St. Petersburg, Rosja