Czym jest fizjoterapia?

CZYM JEST FIZJOTERAPIA?

Fizjoterapia jest teorią i praktyką dopełniającą medycynę kliniczną w sensie osiągania celów leczenia i przywracania wydolności funkcjonalnej organizmu oraz samodzielności życiowej osoby. Stanowi podstawowy instrument kompleksowych oddziaływań w formie kinezyterapii, fizykoterapii, balneoterapii, terapii manualnej, masażu leczniczego, oraz metod specjalnych. Fizjoterapia w sposób integralny wiąże się z rehabilitacją. Podstawowym przesłaniem rehabilitacji jest pomoc osobie w przywracaniu i zachowaniu sprawności fizycznej umożliwiającej niezależne i samodzielne życie. Z tego tytułu wyróżnia się rehabilitację medyczną, psychologiczną oraz społeczno-zawodową. Misją fizjoterapeuty jest przede wszystkim usprawnić organizm, zwalczyć ból, zapobiec utracie funkcji narządów czy układów, zmniejszenie tempa utraty funkcji, podwyższyć  wydolność homeostatyczną organizmu i samodzielność życiową osoby oraz pomóc jej ponownie wrosnąć w role społeczne – rodzinne, zawodowe i uczestnika w kulturze.

Absolwent kończący fizjoterapię posiada kompetencje do wykonywania wielu różnorodnych świadczeń, między innymi: rehabilitacji ogólnoustrojowej w warunkach stacjonarnych ( po urazach, zaostrzeniu chorób przewlekłych, operacjach), rehabilitacja pulmonologiczna, neurologiczna, kardiologiczna, geriatryczna, leczenie dzieci ze śpiączką. Fizjoterapeuci posiadają dobre przygotowania praktyczne do pracy w ośrodkach sportowo – rekreacyjnych, gabinetach odnowy biologicznej, w ośrodkach sportu masowego, w turystyce, domach pomocy społecznej.