Pasja wyniesiona z zajęć

Magdalena Wiśniewska studiuje fizjoterapię na ostatnim roku studiów magisterskich. Jej pasją stało się rugby na wózkach. Zafascynowana tą dyscypliną paraolimpijską, postanowiła zostać sędzią. Ma w tej dziedzinie już spore osiągnięcia.

W kwietniu 2010 roku Magda związała się z bydgoską drużyną „Jokers”. Co tydzień uczestniczy w treningach, wyjeżdża na turnieje i zgrupowania. Jak to się wszystko zaczęło? Otóż inspiracją okazały się zajęcia na Uczelni.

- W ramach przedmiotu Aktywność Ruchowa Adaptacyjna mgr Mikołaj Kurczewski (pierwszy trener drużyny Jokers) zaprezentował nam film: „MURDERBALL - GRA O ŻYCIE”. Zachwycona filmem, chciałam usiąść na ten opancerzony wózek i się pozderzać. I tak zrobiłam – opowiada Magda. - Okazja nadarzyła się w kwietniu, przed treningiem drużyny mieliśmy zajęcia z nauki poruszania się na wózku w Intercorze. Wybiła godzina 11:00, planowe zajęcia się skończyły, a ja zostałam. Na własnej skórze przekonałam się, jakie to uczucie brać udział w grze i od tego czasu jestem z drużyną.

rugby na wózkach - zdjęcie podczas przerwy meczu    Magdalena Wiśniewska - sędzia rugby na wózkach

Cotygodniowe treningi sprawiły, że Magda zapragnęła robić coś więcej. Znalazła informację na temat szkolenia sędziowskiego i natychmiast się zgłosiła. Udało się jej zakwalifikować i w lipcu 2010 roku odbyła kurs w Łomiankach.

W ciągu pół roku nasza studentka fizjoterapii w dziedzinie sędziowania zdobyła imponujące doświadczenie. Rozpoczęła jako Sędzia Stolikowy podczas II Turnieju Polskiej Ligi Rugby na Wózkach 2010 w Radomiu. W trakcie III Turnieju awansowała na Koordynatora Sędziów Stolikowych. W meczu finałowym Pucharu Polski 2010, który odbył się 19-21 listopada 2010 r. w Bydgoszczy, Magda pełniła obowiązki zarówno Koordynatora Sędziów Stolikowych, jak i Sędziego Stolikowego. Ma już za sobą także debiut sędziowski na boisku – było to w grudniu 2010 r. w Ostrowi Mazowieckiej. W tej samej roli będzie można zobaczyć Magdę w marcu 2011 r. w Radomiu podczas otwierającego tegoroczny sezon I Turnieju Polskiej Ligi Rugby na Wózkach. Ogromnym wyróżnieniem dla naszej studentki jest zaproszenie do Kolonii w Niemczech na Bernd Best Tournament, jeden z większych turniejów międzynarodowych, który odbędzie się w kwietniu 2011 roku.

rugby na wózkach    bydgoska drużyna rugby na wózkach

- Jest to super przygoda i doświadczenie – kontynuuje Magda, która chciałaby zainteresować tym pasjonującym sportem innych. - Pewnie mało osób słyszało o rugby na wózkach, o tym, że w Bydgoszczy mamy drużynę, jak i również o tym, że w listopadzie odbył się w naszym mieście Puchar Polski. Walczyło w nim 8 najlepszych zespołów z ligi. Poza tym Polska posiada reprezentację w rugby na wózkach, która dzielnie się spisała w październiku na Mistrzostwach Świata w Vancouver i zajęła 8 miejsce.

Zainteresowanych rugby na wózkach zapraszamy na stronę bydgoskiej drużyny www.jokers.org.pl i na treningi, odbywające się w każdą sobotę o godzinie 11:00 w sali gimnastycznej w budynku Intercor'u w Bydgoszczy, przy ul. Powstańców Wielkopolskich 33.

zdjęcia: archiwum prywatne Magdaleny Wiśniewskiej