HR EXCELLENCE IN RESEARCH Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza YUFE Yerun
 

Erasmus w Porto

Erasmus w Porto

Wasza koleżanka z Wydziału Lekarskiego – Izabela Zarębska zachęca Was do skorzystania z możliwości jakie niesie ze sobą Program Erasmus+. Przeczytajcie jej relację z pobytu na praktykach wakacyjnych w Porto i pomyślcie o własnym wyjeździe!

Minęły niespełna dwa tygodnie od mojego powrotu z Porto, a ja nadal nie mogę powrócić do rzeczywistości…

Zapraszam Was na wyprawę do kraju wspaniałych plaż, surferów, fado, azulejos, pięknej pogody, miłych ludzi i bardzo smacznego jedzenia (UWAGA! Mało kto wraca stamtąd bez dodatkowych kilogramów!)

Było to mój pierwszy Erasmus i pierwsza wizyta w Portugalii. Te wakacje miały być nagrodą, odpoczynkiem po sesji. Przed wyjazdem mnóstwo spraw do załatwienia, egzaminów do zdania, nawet ósemka do usunięcia. Jechałam do Porto bez większego planu - chciałam odpocząć, nacieszyć się ładną pogodą i, korzystając z faktu, że będę tam ponad dwa miesiące, zwiedzić jak najwięcej. 

Początek i już problemy. Samolot do Lizbony był opóźniony o ponad 3 godziny, przez co spóźniłam się na przesiadkę do Porto, która również była opóźniona. Portugalskie linie lotnicze nie należą do punktualnych. Gdy dotarłam do mieszkania, okazało się, że zdjęcia, które dostałam od właściciela nie do końca zgadzają się z rzeczywistością, a poprzedni lokatorzy postanowili zostawić mieszkanie w stanie pozostawiającym wiele do życzenia…

Mój zły humor zniknął, gdy wstałam rano i zobaczyłam w jakim miejscu przyszło mi mieszkać. To słońce i te widoki! (Na szczęście mieszkanie udało mi się szybko doprowadzić do porządku i dostałam nawet odszkodowanie od linii lotniczych.)

Szpital św. Antoniego, w którym odbywałam praktyki jest jednym z największych szpitali w Portugalii. Przydzielono mnie na oddział onkologii, a następnie endokrynologii. Nawet pomimo tego, że nie znam portugalskiego, mogłam dowiedzieć się wielu ciekawych informacji. Było to bardzo ciekawe doświadczenie, które z pewnością przyda mi się w przyszłej pracy. Zarówno pracownicy szpitala, jak i Uniwersytetu w Porto byli bardzo życzliwi i chętnie służyli pomocą.

Przez dwa miesiące w Portugalii poznałam wielu niesamowitych ludzi (z wieloma na pewno pozostanę w kontakcie) i zwiedziłam znacznie więcej niż planowałam. Nie zliczę, ile razy wspólnie oglądaliśmy zachód słońca nad oceanem albo nad brzegiem rzeki Duro.

Wróciłam do Polski z głową pełną wspomnień, pustym portfelem i opalenizną, jakiej nie miałam nigdy. Brakuje mi tego portugalskiego słońca, ale wiem, że odwiedzę Portugalię jeszcze wiele razy, bo w mojej głowie jest już plan kolejnej podroży. Was też do tego zachęcam, bo warto!”

Jeśli i Wy chcecie skorzystać z możliwości jakie niesie Program Erasmus+ zgłoście się już dziś!

Informacje na temat Programu Erasmus+ znajdziecie tutaj

Erasmus w Porto 1 Erasmus w Porto 2 Erasmus w Porto 3
Erasmus w Porto 4 Erasmus w Porto 5 Erasmus w Porto 6
    Foto - Izabela Zarębska Studentka VI roku kierunku lekarskiego