Nagrody Marszałka

Nagrody Marszałka

Naukowcy Collegium Medicum UMK, prof. dr hab. Aleksander Goch oraz dr Emilia Mikołajewska, 19 czerwca 2018 r. zostali uhonorowani Nagrodami Marszałka 2018. W gronie wyróżnionych przez marszałka znaleźli się: prof. dr hab. Wojciech Zegarski oraz dr Maciej Nowacki. Laureaci otrzymali wyróżnienia za wybitne dokonania w istotnych obszarach działalności publicznej w regionie kujawsko-pomorskim. Gala Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2018 miała miejsce na scenie letniej przy Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu.

Prof. dr hab. Aleksander Goch i dr Emilia Mikołajewska z Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum UMK otrzymali nagrodę zespołową w kategorii: nauka, badania naukowe, postęp techniczny - za opracowanie drukowanego w technologii 3D egzoszkieletu pasywnego dla dzieci z osłabieniem sił kończyn górnych. To unikalne w skali krajowej i światowej urządzenie jest efektem interdyscyplinarnych i międzyuczelnianych badań, które zostały przeprowadzone przez pracowników Collegium Medicum UMK i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego (więcej o egzoszkielecie).

Prof. dr hab. Marek Jackowski, dr hab. Jacek Szeliga i dr Jacek Piątkowski z Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UMK otrzymali nagrodę zespołową w kategorii: ochrona zdrowia - za wprowadzenie nowatorskiej metody leczenia odbytnicy TaTME. Zespół lekarzy oraz pielęgniarka instrumentariuszka Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu wykonał 11 marca 2015 r., jako pierwszy w Polsce, zabieg Transanal Total Mesorectal Excision, czyli nowy dostęp w leczeniu operacyjnym raka odbytnicy. Toruń jest obecnie jedynym ośrodkiem w kraju i jednym z nielicznych na świecie, który przeprowadza te zabiegi na większą skalę. Do tej pory zostało wykonanych 46 operacji. 

Prof. dr hab. Wojciech Zegarski i dr Maciej Nowacki z Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum UMK otrzymali wyróżnienie w kategorii: ochrona zdrowia - za stworzenie Programu Dootrzewnowej Podciśnieniowej Chemioterapii Aerozolem jako nowej metody walki z zaawansowanym stadium rakowatości otrzewnej (więcej o programie).

Więcej szczegółów (m.in. pełna lista narodzonych i wyróżnionych oraz zdjęcia)

nagrody marszałka 2018 nagrody marszalka 2018 1 nagrody marszalka 2018 2

fot. Andrzej Goiński (kujawsko-pomorskie.pl)