Lekarze z Collegium Medicum UMK pierwsi w Europie Środkowej

zabieg Pressurized Intraperitoneal Aerosol Chemoterapy przeprowadzony przez zespół lekarzy Katedry Chirurgii Onkologicznej10 maja 2017 r. zespół lekarzy z Katedry Chirurgii Onkologicznej Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum UMK w składzie: prof. dr hab. n. med. Wojciech Zegarski i dr n. med. Maciej Nowacki z asystą dr. Marka Przybyła przeprowadził pierwszy w Polsce i tej części Europy pionierski zabieg Pressurized Intraperitoneal Aerosol Chemoterapy.

Zabieg odbył się w Centrum Onkologii im. Prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy.

Pressurized Intraperitoneal Aerosol Chemoterapy to innowacyjne połączenie technik laparoskopii z nowoczesnym sposobem dostarczania leku u pacjentów z rozsiewem nowotworu o pierwotnej etiologii raka: żołądka, jajnika, jelita grubego i innych.

Obecnie zabieg wykonywany jest w 20 krajach, głównie Europy Zachodniej, z łączną liczbą 100 wysokospecjalistycznych ośrodków referencyjnych oferujących ten nowy rodzaj terapii. Opiekę merytoryczną nad pierwszymi dwoma zabiegami wykonanymi w Bydgoszczy pełnił osobiście twórca metody Profesor Marc Reymond, który wykonał pierwszy na świecie zabieg PIPAC 5 listopada 2011 r. po około 30 latach przygotowań zarówno klinicznych jak i technicznych, obejmujących także przeprowadzone liczne badania in vitro i in vivo. Profesor Marc Reymond reprezentuje jeden z najsławniejszych i najlepszych ośrodków referencyjnych Chirurgii w Republice Federalnej Niemiec tj. Klinikę Chirurgii Uniwersytetu w Tybindze (Universitätsklinik für Allgemeine, Viszeral- und Transplantationschirurgie), której dyrektorem jest Profesor Alfred Königsrainer.

fot. Katarzyna Nowacka