Odszedł Profesor Bogusław Hładoń

Profesor Bogusław Hładoń Z żalem zawiadamiamy o śmierci prof. dr. hab. n. farm. Bogusława Hładonia, kierownika Katedry i Zakładu Farmakodynamiki i Farmakologii Molekularnej na Wydziale Farmaceutycznym, współtwórcy Collegium Medicum UMK.

Profesor Bogusław Hładoń urodził się 05.12.1940 r. we Lwowie. Od 1969 r. związany był z Akademią Medyczną w Poznaniu. Następnie podjął pracę na Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, gdzie kierował Katedrą i Zakładem Biofarmacji i Farmakodynamiki. Od 2005 r. pełnił funkcję kierownika Katedry i Zakładu Farmakodynamiki i Farmakologii Molekularnej Na Wydziale Farmaceutycznym Collegium Medicum UMK. Tytuł profesora uzyskał w 1999 roku.

Od początku pracy zawodowej Profesor Bogusław Hładoń prowadził aktywną działalność badawczą w kierunku nowych związków o działaniu przeciwnowotworowym oraz leków cytostatycznych, ich komórkowego i molekularnego mechanizmu działania, metabolizmu, farmakokinetyki i biodostępności oraz w zakresie farmakogenetyki i farmakologii molekularnej. Dorobek naukowy Profesora to ponad 70 prac.

Odszedł współtwórca Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, który wniósł wkład w rozwój Uczelni poprzez aktywną działalność dydaktyczną i naukowo- badawczą na rzecz rozwoju Wydziału Farmaceutycznego.

Nabożeństwo żałobne i ceremonia pogrzebowa odbyły się 10 grudnia 2012 r. o godz. 13:00 w Kościele Zmartwychwstania Pańskiego przy Alei Kardynała Stefana Wyszyńskiego 58 w Bydgoszczy.