Obiekt nr 4

Wieloletni Program Medyczny Rozbudowy i Przebudowy Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy

OBIEKT nr 4

CEL INWESTYCJI

Realizacja zadania podyktowana była faktem, iż na zamkniętej przestrzeni obecnego bloku operacyjnego nie było miejsca na dodatkowe pomieszczenia, oraz ze względu na fakt, iż konieczne jest rozbudowanie oddziału, a w przyszłości Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej w Bydgoszczy. Założeniem zadania było wykonanie Oddziału Intensywnej Terapii Dziecięcej, aby równocześnie odpowiadała potrzebom użytkownika, jak i spełniała wszystkie obowiązujące przepisy dotyczące tego typu oddziałów.

CHARAKTERYSTYKA OBIEKTU

Wieloletni Program Medyczny Rozbudowy i Przebudowy Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy  OBIEKT nr 4W ramach zadania inwestycyjnego wykonano nadbudowę istniejącego pawilonu łóżkowego wraz z łącznikiem do poziomu obecnie istniejącego IV piętra budynku głównego, mieszczącego na tym poziomie blok operacyjny chirurgii dziecięcej w taki sposób, aby stworzyć jedną całość funkcjonalną. Powierzchnia użytkowa obiektu wynosi 898,8 m2, a jego kubatura obejmuje 7.203 m3. W zakresie inwestycji znajduje się także dobudowa nowego szybu dźwigowego wraz z częścią wejściową na poziomie parteru. Wykonano oddział na 15 łóżek „intensywnych”, z podziałem na dwie sale wielołóżkowe - dla dzieci młodszych i starszych oraz na 3 pokoje 1-łóżkowe. Przy oddziale znajduje się także zespól sali zabiegowej/operacyjnej wraz z koniecznym zapleczem. Niezależnie od sali operacyjnej dział posiada własną salę zabiegową. Znajdują się także wszystkie konieczne pomieszczenia zaplecza, socjalne i magazynowe.

Na przestrzeni ograniczonej powierzchnią nieużytkowego poddasza konieczne było zaprojektowanie i wykonanie oddziału Intensywnej Terapii Dziecięcej według programu określonego projektem budowlanym. Wykonano oddział jako naturalne przedłużenie funkcji obecnie istniejącego bloku operacyjnego o Oddział Intensywnej Terapii Dziecięcej. Wykorzystano i przedłużono dwie istniejące w budynku klatki schodowe oraz dźwig szpitalny, a także doprojektowano nowy dźwig szpitalny przy istniejącym łączniku, z bezpośrednim wejście do dźwigu na poziomie parteru - tak aby był możliwy szybki transport pacjenta w stanie ciężkim bezpośrednio z karetki na oddział. Wejście to jest odpowiednio zadaszone oraz posiada zamykaną przestrzeń (przedsionek) przed wejściem do dźwigu.

REALIZACJA

Projektant: Cadolto Polska Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu

Na podstawie projektu budowlanego uzyskano w roku 2007 pdfpozwolenie na budowę258.09 KB.

Wykonawca: Cadolto Polska Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu

Budowę obiektu według innowacyjnej technologii wykorzystującej prefabrykację gotowych modułów obiektu zrealizowano w latach 2008-2009.

W 2009 roku uzyskano pdfpozwolenie na użytkowanie116.63 KB.

fot. 1: M. Kowalikowski
fot. 2-7: P. Wiącek