HR EXCELLENCE IN RESEARCH Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza YUFE Yerun
 

Jak wygląda praca fizjoterapeuty?

Jak wygląda praca fizjoterapeuty?

JAK WYGLĄDA PRACA W ZAWODZIE OCZAMI DOŚWIADCZONEGO PRAKTYKA?

Jeżeli poszukujesz zawodu pełnego pasji, zaangażowania, wymagającego bezpośredniego kontaktu z drugą osobą, chciałbyś pomagać ludziom w rozwiązywaniu problemów spędzających nie raz im sen z powiek, lubisz ruch i aktywność fizyczną a przy tym jesteś dociekliwy na pewno warto zainteresować się jak wygląda praca fizjoterapeuty. Na co dzień fizjoterapeuci pracują w różnych ośrodkach gdzie trafiają do nich pacjenci cierpiący ze względu na dolegliwości bólowe, pacjenci po urazach chcący szybko wrócić do normalnego życia, sportowcy, dzieci z wadami postawy. W nowoczesnym modelu każdy z nich jest pewnego rodzaju zagadką którą trzeba rozwiązać aby finalnie osiągnąć sukces terapeutyczny. Nie raz „śledztwo” jakie musi przeprowadzić terapeuta aby znaleźć głównego „winnego” będzie trwało dniami, a nieraz zajmie kilkadziesiąt minut, bo często tylko tyle potrzeba aby skutecznie pomóc chorym i potrzebującym.

Fizjoterapeuci nie są cudotwórcami choć często słyszą takie określenia. Nie można się temu dziwić, bo jak inaczej pacjenci mogą rozumieć sytuacje, gdzie miesiącami próbowali bezskutecznie pozbyć się dolegliwości, po czym trafili do terapeuty i dzięki specjalistycznym metodom, dokładnemu badaniu i precyzyjnej terapii problem został rozwiązany... w kilka minut. Fizjoterapeuci mogą spodziewać się przynajmniej jednego takiego cudu dziennie jak sugeruje Brian Mulligan, jeden ze najbardziej znanych i rozpoznawalnych terapeutów manualnych . Wymaga to ogromu wiedzy, doświadczenia oraz ciągłego rozwoju.

a) GDZIE MOŻNA SPOTKAĆ FIZJOTERAPEUTÓW?

Do podstawowych miejsc pracy fizjoterapeutów zaliczyć można między innymi szpitale oraz przychodnie, prywatne gabinety, kluby sportowe, gabinety odnowy biologicznej i spa, sanatoria, ośrodki rekreacji sportowej .

b) CZY WSZYSCY FIZJOTERAPEUCI ZAJMUJĄ SIĘ TYM SAMYM?

Fizjoterapeuci po studiach najczęściej ukierunkowują swoją pracę i dalszą edukację. Do najczęstszych dziedzin można zaliczyć:

Neurologię - praca między innymi z pacjentami po udarach, urazach czaszkowo-mózgowych, urazach rdzenia kręgowego, stwardnieniu rozsianym czy z chorobą Parkinsona

Ortopedię - pacjenci po urazach, wypadkach, w zespołach bólowych kręgosłupa i kończyn, po zabiegach operacyjnych

Pediatrię - wady postawy, zaburzenia wieku rozwojowego, mózgowe porażenia dziecięce, wady wrodzone

Geriatrię – zaburzenia równowagi, choroby degeneracyjne, urazy oraz w celu poprawy jakości życia.

Inne - praca ze sportowcami zarówno w formie leczenia jak i wspomagania osiągnięcia wyników, pacjentami kardiologicznymi, pulmonologicznymi i wieloma innymi.

c) CO FIZJOTERAPEUCI WYKORZYSTUJĄ W SWOJEJ PRACY?

Najważniejszym narzędziem pracy fizjoterapeuty jest jego głowa. Ciągła analiza stanu pacjenta, zmiany jakie zachodzą i wnioski jakie można z tego wyciągnąć pozwalają sięgnąć po wybrane, najbardziej optymalne narzędzia terapeutyczne do których możemy zaliczyć między innymi:

Kinezyterapię – terapię poprzez ruch i wszelkiego rodzaju formy aktywności fizycznej

Fizykoterapię - terapię wykorzystującą bodźce fizykalne takie jak światło lasera, pole magnetyczne, ultradźwięki

Balneoterapię – terapię uzdrowiskową

Terapię tkanek miękkich –wszelkiego rodzaju formy bezpośredniej pracy z ciałem w tym masaż

Terapię manualną – wszelkiego rodzaju formy mobilizowania i manipulowania stawów ciała człowieka aby przywrócić ich prawidłową pracę

Edukację prozdrowotną – zgodnie z zasadą lepiej zapobiegać niż leczyć zadaniem terapeuty jest również edukować pacjentów i propagować i promować zdrowy tryb życia

d) CO PO STUDIACH? CZY MOGĘ ROZWIJAĆ DALEJ MOJE WIEDZĘ ZDOBYTĄ PODCZAS STUDIÓW?

Wielokrotnie studenci mogą mieć poczucie, że na studiach zostanie zasiane ziarno w postaci informacji co jeszcze można zrobić, w jakim kierunku się rozwijać i z jakich form dalszej edukacji korzystać. Dzieje się tak dlatego, iż specjalistyczna wiedza przeznaczona dla fizjoterapeutów jest ogromna i niemożliwością jest aby w pełni opanować ją w trakcie studiów. Dlatego już w ich trakcie przyszli fizjoterapeuci mają możliwość uczestnictwa w licznych szkoleniach, na których uczą się nowych form i metod terapii, diagnostyki i analizy ruchu które uczynią ich pracę jeszcze bardziej ekscytującą i efektywną. Oprócz tego po studiach magisterskich można rozpocząć studia doktoranckie oraz 4 letnią specjalizację z dziedziny fizjoterapii (po odpowiednim stażu pracy).