Aktualizacja oceny ryzyka zawodowego

W związku z epidemią COVID-19 i pojawieniem się zagrożenia biologicznego powodowanego przez koronawirusa SARS-CoV-2, Zespół ds. BHP i Ppoż. CM zaleca ponowną analizę warunków pracy na danym stanowisku lub grupie stanowisk (jeżeli warunki pracy na nich są takie same) pod kątem stopnia zagrożenia zarażeniem koronawirusem na tym stanowisku/stanowiskach.

Przeprowadzenie takiej analizy jest konieczne dla wdrożenia w  miejscu pracy odpowiednich środków ochrony oraz metod przeciwdziałania i minimalizowania ryzyka zarażenia.

Przy ocenie ryzyka zawodowego w kontekście COVID-19 powinno się uwzględnić takie czynniki jak:

• ­         kontakty społeczne i ich intensywność na danym stanowisku/grupie stanowisk (między pracownikami oraz między pracownikami a studentami, podwykonawcami, dostawcami usług, osobami postronnymi),
  • ­         fakt wspólnego użytkowania przez pracowników wyposażenia pomieszczeń, urządzeń, sprzętu, narzędzi oraz innych przedmiotów używanych w miejscu pracy,
  • ­         wspólne korzystanie z pomieszczeń socjalnych, sanitarnych i ciągów komunikacyjnych.

Po dokonaniu weryfikacji oceny ryzyka zawodowego na czynnik biologiczny, należy zapoznać z nią podległych pracowników.

docOcena Ryzyka Zawodowego dla stanowisk pracy potencjalnie zagrożonych wirusem SARS-COV-2 w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu62 KB