HR EXCELLENCE IN RESEARCH Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza YUFE Yerun
 

Wyjazdy na praktyki Erasmus+

Wyjazdy na praktyki Erasmus+

Wyjazdy na praktyki (SMT) w ramach programu Erasmus+ (KA131)

Zgodnie z decyzją Prodziekana ds. Studenckich Wydziału Lekarskiego, wszyscy studenci odbywający praktykę zobowiązani są przekazać do Dziekanatu WL książeczkę praktyk do 15 września br.
Studenci VI roku kierunku lekarskiego mogą realizować wyjazdy tylko w ramach studiów.
Wymagane dokumenty -
dostępne po zalogowaniu

Student/doktorant może realizować:
- praktyki długoterminowe (min. 60 dni), również w formule mieszanej, oznaczającej połączenie mobilności fizycznej trwającej min. 60 dni i obowiązkowej mobilności wirtualnej (zdalnej).

Student/doktorant może realizować także:
- praktyki krótkoterminowe mieszane (5-30 dni), obejmujące mobilność fizyczną (5-30 dni) połączoną z obowiązkową mobilnością wirtualną (zdalną).

Doktorant może realizować także:
- praktyki krótkoterminowe (5-30 dni) - wyłącznie w formie fizycznej.

Student/doktorant samodzielnie znajduje instytucję przyjmującą, odpowiadającą jego profilowi kształcenia, specjalizacji i oczekiwaniom.

Praktyka może być zrealizowana:

  • w trakcie studiów jako praktyka studencka,
  • do 12 mies. po ukończeniu studiów jako praktyka absolwencka (obowiązuje zakwalifikowanie na wyjazd podczas ostatniego roku studiów/przed ukończeniem studiów). W przypadku wyjazdów absolwenckich obowiązują dodatkowe dokumenty: umowa wekslowa, deklaracja wekslowa i weksel in blanco.

 

Wyjazd jest możliwy do instytucji, mającej siedzibę w kraju UE lub kraju trzecim stowarzyszonym z Programem:

  • państwa członkowskie Unii Europejskiej: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niderlandy, Niemcy, Portugalia, Republika Czeska, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Szwecja, Węgry, Włochy;
  • członkowie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) będący członkami Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG): Islandia, Lichtenstein, Norwegia;
  • kraje przystępujące, kraje kandydujące i potencjalne kraje kandydujące do UE: Serbia, Turcja, Macedonia Północna.


Praktyka może być zrealizowana w:

  • instytucji szkolnictwa wyższego (i w jej jednostkach np. szpitale, laboratoria, biblioteki, archiwa uniwersyteckie, jednostki administracji itd.), posiadającej kartę ECHE (Karta Erasmusa dla szkolnictwa wyższego) ważną w roku akademickim 2023/2024 i 2024/2025. Nie jest w tym przypadku wymagane zawarcie przez  UMK umowy międzyinstytucjonalnej Erasmus+ (IIA).
  • ambasadzie lub urzędzie konsularnym z siedzibą w uprawnionym kraju,
  • innej instytucji/podmiocie mającym siedzibę w uprawnionym kraju, do których zaliczają się np.: firmy/przedsiębiorstwa, muzea, galerie, instytucje pozarządowe, fundacje, stowarzyszenia, kancelarie, jednostki administracji publicznej itp.

 

W szczególności preferowana będzie realizacja praktyk w uczelniach konsorcjum YUFE - Young Universities for the Future of Europe (Inicjatywa Uniwersytetów Europejskich), jako strategicznych partnerów UMK:

  • Maastricht University, Niderlandy
  • Universidad Carlos III de Madrid, Hiszpania
  • University of Antwerp, Belgia
  • University of Bremen, Bremen
  • University of Cyprus, Cypr
  • University of Eastern Finland, Finlandia
  • University of Rijeka, Chorwacja
  • Université Sorbonne Nouvelle, Francja

Praktyka może być zrealizowana w dowolnym okresie roku akademickiego.

W ramach projektów KA131 możliwe są także (nieliczne) wyjazdy na praktyki do uczelni partnerskich w krajach trzecich niestowarzyszonych z Programem. Obowiązują w tym przypadku limity określone przez Komisję Europejską oraz dostępność środków.

Realizacja wszystkich typów praktyk finansowanych w ramach projektu KA131 2022-2024 musi zakończyć się do 31.07.2024 r.
Realizacja wszystkich typów praktyk finansowanych w ramach projektu KA131 2023-2025 musi zakończyć się do 31.07.2025 r.

I.   Podstawowe kryteria rekrutacji

  • obowiązkowa zgodność programu praktyki z profilem studiów/dziedziną kształcenia,
  • osiągnięcia w nauce (w tym średnia ocen potwierdzona przez jednostkę),
  • wypełnione porozumienie o programie praktyki: Learning Agreement for Traineeships – część Before the Mobility,
  • znajomość języka, w którym ma być realizowana praktyka,
  • międzynarodowy wymiar praktyki,
  • w przypadku wyjazdu na praktykę studencką – możliwe posiadanie tylko jednego warunku zaliczeniowego na dzień kwalifikacji.

Rekrutacja odbywa się w macierzystej jednostce studenta (wydział/szkoła doktorska), która określa szczegółowe kryteria kwalifikacji.

Student/przyszły absolwent musi posiadać dostępny kapitał mobilności na cały okres fizycznego wyjazdu do instytucji przyjmującej. Kapitał mobilności na studiach pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia wynosi 360 dni, a na studiach jednolitych magisterskich 720 dni, i jest przypisany do osoby. Wcześniejsze wyjazdy na studia lub praktykę (zrealizowane w ramach programu Erasmus+ 2014-2020, Erasmus+ 2021-2027 oraz Erasmus Mundus) na danym stopniu studiów (także w ramach studiów odbytych w innych uczelniach i/lub bez finansowania tzn. ze stypendium zerowym w programie Erasmus+), pomniejszają dostępny na tym stopniu studiów kapitał mobilności. 

W rekrutacji mogą także wziąć udział studenci/doktoranci, którzy:

  • przebywają na urlopie,
  • realizują inny wyjazd na studia/praktyki Erasmus+,
  • mają nierozliczony wcześniejszy wyjazd na stypendium Erasmus+ pod względem formalnym.

Warunkiem podpisania umowy i realizacji praktyki będzie zakończenie urlopu przez studenta i/lub zakończenie oraz rozliczenie poprzedniej mobilności Erasmus+.

Do rekrutacji nie mogą przystąpić:

  • studenci/doktoranci zawieszeni w prawach studenta/doktoranta,
  • studenci/doktoranci, przeciwko którym toczy się postępowanie dyscyplinarne (do czasu wyjaśnienia),
  • studenci/doktoranci ukarani w wyniku postępowania dyscyplinarnego,
  • słuchacze studiów podyplomowych,
  • osoby skreślone z listy studentów/doktorantów.

II.   Terminy rekrutacji i wymagane dokumenty

Rekrutacja prowadzona jest w trybie ciągłym do wyczerpania limitu środków.

O przyznaniu stypendium decyduje kolejność złożenia kompletu prawidłowo przygotowanych dokumentów w Dziale Nauki i Projektów Collegium Medicum (DNiP CM). W ciągu 14 dni od otrzymania kompletu dokumentów kwalifikacyjnych, DNiP CM poinformuje studenta mailowo o przyznaniu stypendium lub jego braku (w przypadku wyczerpania limitu środków).

Dokumenty powinny być złożone do DNiP CM co najmniej na miesiąc przed rozpoczęciem praktyki.

Komplet dokumentów stanowią:

 

III.  Stawki stypendialne - praktyki długoterminowe/długoterminowe mieszane

Stypendium będzie przyznane na maksymalnie 90 dni mobilności fizycznej oraz na dni podróży (jeśli dotyczy). Mobilność wirtualna w praktyce mieszanej nie podlega finansowaniu.
Ponadto, studenci/doktoranci będą mogli zawnioskować w związku z "ekpodróżą" o jednorazowy dodatek (50 EUR) oraz stypendium na max 4 dni podróży.

Podstawowe stawki stypendialne dla wyjazdów na praktyki w projekcie KA131 2022-2024:

Stawki dla studentów/doktorantów wyjeżdżających na praktyki w projekcie KA131 2022-2024 i posiadających stypendium socjalne i/lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności:

 Podstawowe stawki stypendialne dla wyjazdów na praktyki w projekcie KA131 2023-2025:

Stawki dla studentów/doktorantów wyjeżdżających na praktyki w projekcie KA131 2023-2025 i posiadających stypendium socjalne i/lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności:

IV.   Stawki stypendialne - praktyki krótkoterminowe/krótkoterminowe mieszane (KA131 2022-2024)

Stypendium będzie przyznane na maksymalnie 30 dni mobilności fizycznej oraz na dni podróży (jeśli dotyczy). Mobilność wirtualna w praktyce mieszanej nie podlega finansowaniu.
Wysokość stypendium niezależnie od kraju docelowego wynosi:
- 70 EUR/dzień od 5 do 14 dni pobytu,
- 50 EUR/dzień od 15 do 30 dnia pobytu.

Dodatek dla studentów/doktorantów kwalifikujących się do grupy osób z tzw. mniejszymi szansami, tzn. z orzeczonym stopniem niepełnosprawności i/lub otrzymujących w momencie rekrutacji stypendium socjalne, wynosi:
- 100 EUR/wyjazd - dla wyjazdów trwających od 5 do 14 dni łącznie lub
- 150 EUR/wyjazd - dla wyjazdów trwających od 15 do 30 dni łącznie.

Ponadto, studenci/doktoranci będą mogli zawnioskować o stypendium na dni podróży, dodatek z tytułu "ekopodróży" lub ryczałt na koszty podróży/ryczałt na koszty "ekopodróży" - zależnie od: terminów podróży, środka transportu, kwalifikowania się do grupy osób z tzw. mniejszymi szansami.

V.   Stawki stypendialne - praktyki krótkoterminowe/krótkoterminowe mieszane (KA131 2023-2025)

Stypendium będzie przyznane na maksymalnie 30 dni mobilności fizycznej oraz na dni podróży (jeśli dotyczy). Mobilność wirtualna w praktyce mieszanej nie podlega finansowaniu.
Wysokość stypendium niezależnie od kraju docelowego wynosi:
- 79 EUR/dzień od 5 do 14 dni pobytu,
- 56 EUR/dzień od 15 do 30 dnia pobytu.

Dodatek dla studentów/doktorantów kwalifikujących się do grupy osób z tzw. mniejszymi szansami, tzn. z orzeczonym stopniem niepełnosprawności i/lub otrzymujących w momencie rekrutacji stypendium socjalne, wynosi:
- 100 EUR/wyjazd - dla wyjazdów trwających od 5 do 14 dni łącznie
lub 
- 150 EUR/wyjazd - dla wyjazdów trwających od 15 do 30 dni łącznie.

Ponadto, studenci/doktoranci będą mogli zawnioskować o stypendium na dni podróży, dodatek z tytułu "ekopodróży" lub ryczałt na koszty podróży/ryczałt na koszty "ekopodróży" - zależnie od: terminów podróży, środka transportu, kwalifikowania się do grupy osób z tzw. mniejszymi szansami.

VI. Zasady rekrutacji - projekt KA131 2022-2024 (wyjazdy długoterminowe i krótkoterminowe w roku akademickim 2022/2023 i 2023/2024)

  1. Zasady wstępnej rekrutacji na wyjazdy na praktyki KA131 2022-2024 / Rules for Preliminary Recruitment for Traineeships KA131 2022-2024
  2. Zasady wstępnej rekrutacji na wyjazdy na praktyki KA131 2022-2024 - aneks nr 1 / Rules for Preliminary Recruitment for Traineeships KA131 2022-2024 - Annex no 1
  3. Zasady wstępnej rekrutacji na wyjazdy na praktyki KA131 2022-2024 dot.  wyjazdów do krajów trzecich niestowarzyszonych z Programem - aneks nr 2 / Rules for Preliminary Recruitment for Traineeships KA131 2022-2024 - mobilities to third countries not associated to the Programme - Annex no 2
    Lista umów międzyinstytucjonalnych z uczelniami w krajach trzecich niestowarzyszonych z Programem
  4. Schematy dofinansowania ryczałtowego (praktyki krótkoterminowe) KA131 2022-2024 / Unit costs funding schemes (Short-Term Traineeships) KA131 2022-2024

 

VII. Zasady rekrutacji - projekt KA131 2023-2025 (wyjazdy długoterminowe i krótkoterminowe w roku akademickim 2023/2024 i 2024/2025)

  1. Zasady wstępnej rekrutacji na wyjazdy na praktyki KA131 2023-2025 / Rules for Preliminary Recruitment for Traineeships KA131 2023-2025
  2. Schematy dofinansowania ryczałtowego (praktyki krótkoterminowe) KA131 2023-2025 / Unit costs funding schemes (Short-Term Traineeships) KA131 2023-2025

 

UWAGA! Studentów zainteresowanych uzyskaniem dodatkowego dofinansowania w związku z mobilnością Erasmus+ zachęcamy do zapoznania się z warunkami konkursów SMART w ramach IDUB. Formularze online