HR EXCELLENCE IN RESEARCH Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza YUFE Yerun
 

Konkursy na projekty badawcze na rok 2016

Konkursy na projekty badawcze na rok 2016

Konkursy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój w 2016 r. na projekty badawcze

Zgodnie z Harmonogramem Konkursów na 2016 w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 jednostki naukowe będą mogły aplikować o środki unijne na niżej wymienione projekty (w roli partnera, lidera konsorcjum lub wykonawcy usługi):

  1. Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa - ogłoszenie o konkursie: I, II, III kwartał 2016 r.
    Wsparcie badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych. Wsparcie będą mogli uzyskać przedsiębiorcy lub konsorcja przedsiębiorstw i jednostek naukowych (liderem jest przedsiębiorstwo). Jednostki naukowe mogą być również wykonawcą prac badawczych. Dofinansowanie udzielane jest na realizację projektów, które obejmują badania przemysłowe i prace rozwojowe albo prace rozwojowe (projekty, w których nie przewidziano prac rozwojowych nie mogą uzyskać dofinansowania).

  2. Prace B+R związane z wytworzeniem instalacji pilotażowej/demonstracyjnej – ogłoszenie o konkursie III kwartał 2016 r.
    Wsparcie eksperymentalnych prac rozwojowych – weryfikacji nowych rozwiązań w warunkach zbliżonych do rzeczywistości i operacyjnych. Wsparcie będą mogli uzyskać przedsiębiorcy. Jednostki naukowe będą tu występować w roli wykonawców.

    W obu powyżej opisanych konkursach warunkiem otrzymania dofinansowania jest komercjalizacja wyników prac B+R, rozumiana jako wdrożenie wyników projektu we własnej działalności gospodarczej przedsiębiorcy lub udzielenie licencji lub sprzedaż wyników projektu w celu ich wprowadzania do działalności gospodarczej innego przedsiębiorcy. Wsparcie kierowane jest na projekty wpisujące się w Krajową Inteligentną Specjalizację, w tym nowe specjalizacje wynikające z procesu przedsiębiorczego odkrywania.

  3. Bony na innowację dla MŚP – ogłoszenie o konkursie maj 2016 r.
    Celem konkursu jest stymulowanie współpracy pomiędzy sektorem nauki i gospodarki. Finansowanie obejmuje usługi realizowane przez jednostki naukowe na rzecz przedsiębiorstw z sektora MŚP. Usługi te powinny przyczyniać się do rozwoju innowacyjnych (nowych lub znacząco ulepszonych) wyrobów, usług, technologii produkcji lub projektów wzorniczych. Przez opracowanie nowego projektu wzorniczego rozumie się opracowanie cech technicznych, użytkowych i estetycznych wyrobu zmierzające do wprowadzenia go do obrotu. Instrument będzie promował włączanie w proces tworzenia nowych wyrobów i usług ich końcowych użytkowników (user-driven innovation), w celu zbadania odbioru rynku na projektowane innowacje (proof of market). Wykonawcą usługi na rzecz mikro, małych i średnich przedsiębiorstw mogą być jednostki naukowe, które posiadają przyznaną kategorię naukową A+, A albo B.

  4. Strategiczne programy badawcze dla gospodarki – ogłoszenie o konkursie II/III/IV kwartał 2016 r.
    Celem konkursu jest ukierunkowanie aktywności jednostek naukowych i konsorcjów naukowo - przemysłowych na realizację prac badawczo - rozwojowych nad rozwiązaniami technologicznymi, których potrzeba przeprowadzenia została zdefiniowana przez konkretnych przedsiębiorców oraz podmioty publiczne (w szczególności urzędy administracji rządowej oraz państwowe osoby prawne realizujące zadania państwa, np. agencje wykonawcze). Realizacja poddziałania przebiega w dwóch etapach:
    1) wybór strategicznych programów badawczych, wskazujących obszary i tematy badawcze, w ramach których prowadzone prace B+R stanowić będą odpowiedź na problem technologiczny zdefiniowany przez przedsiębiorcę lub podmiot publiczny,
    2) nabór i ocena projektów obejmujących przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych nad zagadnieniami zdefiniowanymi w programie strategicznym.
    Ze wsparcia będą mogły skorzystać jednostki naukowe lub konsorcja przedsiębiorców i jednostek naukowych.

  5. Regionalne agendy naukowo – badawcze – ogłoszenie o konkursie III kwartał 2016 r.
    Konkurs skierowany będzie wyłącznie do projektów, które określone zostaną w regionalnych agendach naukowo – badawczych (RANB). W ramach poddziałania dofinansowanie otrzymają projekty obejmujące badania przemysłowe i/lub eksperymentalne prace rozwojowe realizowane przez konsorcja złożone z jednostek naukowych i przedsiębiorców, liderem konsorcjum powinna być jednostka naukowa.
    Realizacja poddziałania przebiega dwuetapowo:
    1) określenie zakresu tematycznego agend badawczych (RANB),
    2) konkurs na dofinansowanie projektów B+R w ramach RANB, na podstawie kryteriów zaakceptowanych przez Komitet Monitorujący POIR.

  6. Programy badawcze wirtualnych instytutów – ogłoszenie o konkursie III kwartał 2016 r.
    Konkurs ma na celu przezwyciężenie problemów związanych z niską efektywnością transferu wyników badań naukowych do gospodarki, jak i ograniczeń związanych z rozproszeniem najlepszych zespołów badawczych w Polsce. Wsparcie polega na prowadzeniu prac B+R przez Wirtualne Instytuty Badawcze, stanowiące rozproszoną geograficznie jednostkę naukową, grupującą istniejące i nowoutworzone zespoły naukowe w wybranym obszarze badawczym, w którym Polska dysponuje najwyższym potencjałem intelektualnym oraz biznesowym i którego rozwój może w istotny sposób przyczynić się do wzrostu gospodarczego kraju.

  7. Projekty aplikacyjne – ogłoszenie o konkursie III kwartał 2016 r.
    Celem interwencji jest znaczące zwiększenie skali wykorzystania nowych rozwiązań technologicznych niezbędnych dla rozwoju przedsiębiorstw oraz poprawy ich pozycji konkurencyjnej. Poddziałanie służy wsparciu badań przemysłowych i/lub prac rozwojowych realizowanych w ramach konsorcjum, tworzonego przez co najmniej jedno przedsiębiorstwo i jedną jednostkę naukową (konsorcjum złożone z nie więcej niż 5 podmiotów: jednostek naukowych i przedsiębiorców, w którym liczba przedsiębiorców stanowi co najmniej 50% liczby wszystkich członków konsorcjum). Projekty finansowane w ramach instrumentu powinny charakteryzować się nowością przewidywanych rezultatów w stosunku do aktualnego stanu wiedzy i techniki na poziomie światowym. Zachęcamy do nawiązywania kontaktu z przedsiębiorstwami, które będą realizować projekty, będą one poszukiwać jednostek naukowych w celu wykonania usługi badawczej.

  8. Centrum analiz i pilotaży nowych instrumentów inno_LAB – projekt pozakonkursowy
    Głównym celem konkursu jest tworzenie i testowanie nowych narzędzi wsparcia innowacyjności oraz integrowanie przedstawicieli nauki, biznesu, instytucji otoczenia biznesu, partnerów społeczno-gospodarczych i administracji funkcjonujących w narodowym systemie innowacji (NSI) na rzecz rozwoju innowacyjności na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym. W ramach projektu inno_LAB przeprowadzane są testy i pilotaże instrumentów wsparcia, ukierunkowanych na podnoszenie innowacyjności przedsiębiorstw, stymulowanie współpracy nauki z biznesem, wsparcie różnych rodzajów innowacji. Pilotaże nowych instrumentów poprzedzone zostaną analizami (ekspertyzy, badania), które pozwolą na zidentyfikowanie potrzeb odbiorców wsparcia i zaproponowanie dedykowanych narzędzi. Następnie przewiduje się fazę testowania zaproponowanego instrumentu w ograniczonym zakresie. Faza testowa może zakończyć się rekomendacjami o nie przekazaniu danego instrumentu do pilotażu. Wyniki prowadzonych badań, testów i pilotaży będą stanowiły przesłankę do modelowania polityki innowacyjnej kreowanej przez władze publiczne (evidence-based policy). Integracja i animacja współpracy przedstawicieli nauki, biznesu, instytucji otoczenia biznesu, partnerów społeczno-gospodarczych i administracji obejmuje wymianę dobrych praktyk, rozwiązywanie wspólnych problemów, upowszechnianie wiedzy i nowych rozwiązań na rzecz rozwoju innowacyjnego biznesu w Polsce, rekomendowanie wdrożenia przez władze publiczne określonych rozwiązań. 
    Beneficjentem będzie w tym przypadku Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, natomiast wsparcie jako grupa docelowa uzyskają jednostki naukowe i studenci.


  9. Międzynarodowe Agendy Badawcze – projekt pozakonkursowy
    Celem realizacji działania jest wzrost liczby jednostek naukowych/zespołów badawczych realizujących ambitne projekty B+R na podstawie programu badawczego stworzonego przez międzynarodowe gremia oraz wzrost liczby zagranicznych naukowców i doktorantów, uczestniczących w takich projektach. W ramach działania wspierana jest realizacja Międzynarodowych Agend Badawczych (MAB) w celu stworzenie w Polsce wyspecjalizowanych, wiodących w skali światowej jednostek naukowych we współpracy z renomowanymi ośrodkami naukowymi z innych państw. Wsparcie kierowane jest na projekty wpisujące się w Krajową Inteligentną Specjalizację oraz nowe specjalizacje m.in. w celu weryfikacji ich potencjału jako inteligentnych specjalizacji, co w przypadku pozytywnych rezultatów może prowadzić do aktualizacji KIS.
    Jednostki naukowe, naukowcy, studenci i doktoranci będą w tym projekcie grupą docelową – odbiorcą bezpośredniego wsparcia.

  10. Zwiększanie potencjału kadrowego sektora B+R – projekt pozakonkursowy
    Projekty wybrane w trybie pozakonkursowym zapewniające wsparcie:
    • projektów zespołowych prowadzonych przez wybitnych uczonych z całego świata w jednostkach naukowych lub przedsiębiorstwach pracujących w najbardziej innowacyjnych obszarach, z udziałem partnera zagranicznego;
    • projektów badawczych realizowanych w jednostkach naukowych lub przedsiębiorstwach w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem powrotów do kraju wybitnych naukowców polskiego pochodzenia lub osób mających przerwę w pracy badawczej;
    • projektów zespołowych prowadzonych pod kierunkiem naukowca posiadającego wybitne doświadczenie we współpracy z gospodarką, z udziałem studentów, doktorantów i młodych doktorów, prowadzonych w zakresie rozwoju technologii lub świadczenia usług badawczych dla przedsiębiorstw;
    • projekty uczelnianych CTT i spółek celowych ukierunkowane na wsparcie komercjalizacji wyników badań naukowych ich pracowników i doktorantów oraz zarządzanie spółkami wykorzystującymi wyniki tych badań (spin-off, spin-out), rozwój umiejętności w zakresie zarządzania badaniami naukowymi, współpracy z przedsiębiorstwami lub w zakresie najnowszych osiągnięć naukowych oraz komercjalizacji wyników prac B+R,
    • staży pracowników przedsiębiorstw w zagranicznych przedsiębiorstwach lub renomowanych organizacjach badawczych w zakresie zarządzania badaniami i komercjalizacją ich wyników.

    Jednostki naukowe, naukowcy, studenci i doktoranci będą w tym projekcie grupą docelową – odbiorcą bezpośredniego wsparcia.

 

Konkursy Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Kujawsko-Pomorskiego
w 2016 r.
na projekty badawcze

 

Zgodnie z Harmonogramem Konkursów na 2016 r. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko - Pomorskiego 2014-2020 jednostki naukowe będą mogły aplikować o środki unijne na niżej wymienione projekty (w roli partnera, lidera konsorcjum lub wykonawcy usługi):

  1. Promowanie inwestycji przedsiębiorstw w badania i innowacje - ogłoszenie o konkursie I kwartał 2016 r.
    Stworzenie i rozwój zaplecza badawczo - rozwojowego w przedsiębiorstwach w szczególności zakup środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Wnioskodawcą może być konsorcjum przedsiębiorstw i jednostek naukowych lub organizacji pozarządowych, gdzie podmiotem wiodącym jest przedsiębiorstwo.
    Warunkiem koniecznym projektu jest to, że wpisuje się w regionalną strategię inteligentnej specjalizacji. W ramach poddziałania przewiduje się zastosowanie instrumentów popytowych (takich jak vouchery, bony itp.). Warunkiem otrzymania dofinansowania jest komercjalizacja wyników prac B+R, rozumiana jako wdrożenie wyników prac B+R we własnej działalności gospodarczej przedsiębiorcy lub udzielenie licencji lub sprzedaż wyników projektu w celu ich wprowadzania do działalności gospodarczej innego przedsiębiorcy. Komercjalizacja powinna nastąpić w okresie trwałości projektu, przy czym wdrożenie może być sfinansowane ze środków własnych lub innego, zewnętrznego źródła finansowania np. ze środków przeznaczonych na wdrożenie wyników prac B+R w ramach działania 1.6.

  2. Wsparcie przedsiębiorczości akademickiej – ogłoszenie o konkursie I kwartał 2016 r.
    Wsparcie B+R w przedsiębiorstwach akademickich. Wnioskodawcę stanowi spółka celowa jednostek naukowych. Projekt musi wpisywać się w regionalną strategię inteligentnej specjalizacji.
    W przypadku projektów realizowanych przez spółki celowe jednostek naukowych wsparcie może być udzielone jedynie w przypadku, gdy podstawowym celem działania spółki jest współpraca z przedsiębiorstwami z sektora prywatnego.
    Beneficjent/odbiorca ostateczny prowadzi działalność gospodarczą na terytorium województwa kujawsko-pomorskiego.
    Warunkiem otrzymania dofinansowania jest komercjalizacja wyników prac B+R, rozumiana jako wdrożenie wyników we własnej działalności gospodarczej przedsiębiorcy lub udzielenie licencji lub sprzedaż wyników projektu w celu ich wprowadzania do działalności gospodarczej innego przedsiębiorcy. Komercjalizacja powinna nastąpić w okresie trwałości projektu, przy czym wdrożenie może być sfinansowane ze środków własnych lub innego, zewnętrznego źródła finansowania np. ze środków przeznaczonych na wdrożenie wyników prac B+R w ramach działania.

  3. Wsparcie procesu umiędzynarodowienia przedsiębiorstw akademickich – ogłoszenie o konkursie III kwartał 2016 r.
    Wsparcie procesu umiędzynarodowienia przedsiębiorstw akademickich. Wnioskodawcę stanowi spółka celowa jednostek naukowych. W przypadku projektów realizowanych przez spółki celowe jednostek naukowych wsparcie może być udzielone jedynie w przypadku gdy podstawowym celem działania spółki jest współpraca z przedsiębiorstwami z sektora prywatnego.
    W przypadku projektów realizowanych przez spółki celowe jednostek naukowych wsparcie może być udzielone jedynie w przypadku gdy podstawowym celem działania spółki jest współpraca z przedsiębiorstwami z sektora prywatnego.
    Typy projektów:
    1. Usługi doradcze w zakresie podejmowania i rozwijania działalności eksportowej w szczególności z uwzględnieniem tworzenia strategii eksportowych, planów rozwoju eksportu, analiz gotowości eksportowej, międzynarodowych strategii marketingowych, badań i analiz potencjału eksportowego przedsiębiorstw, strategii finansowania przedsięwzięć eksportowych, tworzenia działów obsługi eksportu, dostosowanie biznes planu do działań eksportowych firmy, doradztwo prawne związane z wejściem na rynek zagraniczny.
    2. Udział przedsiębiorstw w międzynarodowych targach i wystawach oraz w misjach gospodarczych związanych z targami i wystawami za granicą.
    3. Wyszukiwanie i dobór partnerów na rynku docelowym.

  4. Regionalne programy polityki zdrowotnej i profilaktyczne – ogłoszenie o konkursie III kwartał 2016 r.
    Typy projektów:
    1. Programy profilaktyczne dla osób zagrożonych przerwaniem aktywności zawodowej w kierunku wczesnego wykrywania nowotworu szyjki macicy, piersi i jelita grubego oraz dotyczące grup jednostek chorobowych wymienionych w Umowie Partnerstwa 2014-2020, a także programy regionalne (wskazywane programy, poza profilaktyką raka szyjki macicy, piersi i jelita grubego, będą realizowane w formie regionalnych programów zdrowotnych) dla specyficznych jednostek chorobowych zdefiniowanych jako istotny problem zdrowotny regionu, w tym działania zwiększające zgłoszenia na badania profilaktyczne, obejmujące:
      a) populacyjne programy profilaktyczne ukierunkowane na poprawę wykrywalności nowotworu szyjki macicy, piersi i jelita grubego,
      b) programy profilaktyczne dotyczące w szczególności chorób układu kostno-stawowo-mięśniowego, chorób układu mięśniowego, chorób układu oddechowego, chorób układu nerwowego, zaburzeń psychicznych, chorób układu trawiennego, cukrzycy, chorób tarczycy, chorób nowotworowych, w tym nowotworów płuc, głowy i szyi, chorób układu krążenia,
      c) programy w zakresie profilaktyki chorób zawodowych.
    2. Programy polityki zdrowotnej (wskazywane programy będą realizowane w formie regionalnych programów zdrowotnych) z uwzględnieniem rehabilitacji medycznej ułatwiające powrót na rynek pracy, w szczególności:
      a) programy rehabilitacji medycznej, kardiologicznej, neurologicznej, psychiatrycznej, onkologicznej, pulmonologicznej i rehabilitacji narządów ruchu mające na celu przywrócenie zdolności do pracy.


Jednostki organizacyjne Collegium Medicum UMK zainteresowane aplikowaniem w konkursach zachęcamy do złożenia wstępnej propozycji projektu współfinansowanego ze środków funduszy strukturalnych Unii Europejskiej
(doczałącznik nr 1 do Zarządzenia nr 91 Rektora UMK z dnia 30.06.2015 r.106.5 KB)