HR EXCELLENCE IN RESEARCH Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza YUFE Yerun
 

Wzrost kwalifikacji zawodowych wśród pracujących pielęgniarek w województwie kujawsko-pomorskim

Wzrost kwalifikacji zawodowych wśród pracujących pielęgniarek w województwie kujawsko-pomorskim


FLAGA UE logo EFS oraz logo ZPORR

„Wzrost kwalifikacji zawodowych wśród pracujących pielęgniarek w województwie kujawsko-pomorskim”

Okres realizacji projektu: od 01.06.2006 r. do 31.03.2008 r.

Działanie 2.1. ZPORR – Rozwój umiejętności powiązany z potrzebami regionalnego rynku pracy i możliwości kształcenia ustawicznego w regionie

Całkowita wartość projektu: 1.550 332,62 PLN

Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zrealizowało projekt „Wzrost kwalifikacji zawodowych wśród pracujących pielęgniarek w województwie kujawsko – pomorskim” w ramach Działania 2.1. ZPORR współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego (75%) oraz budżetu państwa (25%).

Motywem realizacji Projektu była konieczność rozwiązania problemu niskich kwalifikacji zawodowych osób pracujących w zawodzie pielęgniarki/rza w stosunku do potrzeb zmieniającego się rynku pracy, w warunkach członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Według statystyk większość aktywnych zawodowo pielęgniarek/rzy nie spełnia norm unijnych w zakresie liczby zaliczonych godzin zajęć dydaktycznych i praktycznych, wymaganych dla zawodu pielęgniarki i określonych w Ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 2001 r. nr 57, poz. 602 z pózn. zm.). Dlatego Projekt skierowany był do czynnych zawodowo pielęgniarek/rzy – studentów studiów niestacjonarnych I-go stopnia na kierunku Pielęgniarstwo, którzy wykazali związek z województwem kujawsko – pomorskim.

W okresie objętym dofinansowaniem (od września 2006 r. do marca 2008 r.) przeprowadzono trzy nieodpłatne semestry studiów. Dodatkowym wsparciem dla Beneficjentów Ostatecznych było bezpłatne zakwaterowanie dla osób spoza Bydgoszczy oraz zaopatrzenie studentów w pakiet podstawowych podręczników. Ponadto sfinansowano zakup pomocy dydaktycznych i sprzętu multimedialnego.

Wsparciem zostało objętych 412 osób, spośród których 250 skorzystało z dofinansowania jednego semestru studiów, 18 osób – dwóch semestrów oraz 144 osoby – trzech semestrów studiów. Łącznie 233 osoby ukończyły edukację i otrzymały tytuł licencjata, natomiast pozostali studenci kontynuowali naukę zgodnie z przewidzianym dla nich tokiem kształcenia.

Udział w Projekcie umożliwił pielęgniarkom/rzom podniesienie kwalifikacji i kompetencji zawodowych, a także stworzył szansę większej mobilności na krajowym oraz europejskim rynku pracy. Wśród innych korzyści odniesionych w ramach Projektu studenci wskazali na: rosnącą potrzebę ciągłego doskonalenia zawodowego, nowoczesne spojrzenie na pielęgniarstwo oraz na zwiększenie możliwości awansu zawodowego i uzyskanie wyższego wynagrodzenia.