HR EXCELLENCE IN RESEARCH Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza YUFE Yerun
 

Więcej informacji o sieci bezprzewodowej

Więcej informacji o sieci bezprzewodowej

Bezprzewodowa sieć komputerowa Collegium Medicum została zbudowana w oparciu o urządzenia firmy Cisco Systems - światowego lidera technologii teleinformatycznych, twórcę zaawansowanych rozwiązań w tej dziedzinie cechujących się stabilnością i wysokim poziomem bezpieczeństwa.

Sieć bezprzewodowa w Collegium Medicum została włączona w system eduroam. W praktyce oznacza to, że pracownicy i studenci naszej uczelni mogą bezpłatnie korzystać z Internetu na terenie wielu uczelni Europy. Teraz eduroam działa już na kilku polskich uczelniach, a w przeciągu tego roku spodziewany jest znaczący przyrost miejsc, gdzie będzie można skorzystać z sieci. Pełną listę polskich instytucji włączonych do eduroam można odnaleźć na stronie http://www.eduroam.pl, a informacje o instytucjach zagranicznych na stronie http://www.eduroam.org. Jeżeli zobaczą Państwo poniższy znak graficzny, możecie być pewni, że znajdujecie się w zasięgu sieci eduroam.

 eduroam logo

Aby skorzystać z sieci bezprzewodowej, jej użytkownik musi przejść proces uwierzytelnienia (autentykacji), którego celem jest umożliwienie zalogowania się do sieci WiFi wyłącznie osobom do tego uprawnionym. Z sieci eduroam z powodzeniem mogą korzystać użytkownicy systemów Windows XP, Vista, Windows Mobile (na palmtopach), Linux, MacOS, a nawet telefonów komórkowych pracujących w systemie Symbian i wyposażonych w opcję łączności WiFi. W Collegium Medicum oraz na całym Uniwersytecie Mikołaja Kopernika przyjęto dwa sposoby konfigurowania dostępu do sieci:

  • dla pracowników UMK (poprzez indywidualny certyfikat),
  • dla studentów (poprzez indywidualny identyfikator i hasło).

Pracownicy Collegium Medicum, którzy chcą skorzystać z bezprzewodowego dostępu do sieci winni wygenerować dla siebie certyfikat, który musi zostać zainstalowany w komputerze lub urządzeniu posiadającym bezprzewodową kartę sieciową. Dokładną instrukcję pobierania certyfikatu oraz konfiguracji systemu operacyjnego komputera lub urządzenia znajdą Państwo na stronie http://eduroam.umk.pl/instalacja/.

Studenci Collegium Medicum chcący korzystać z sieci bezprzewodowej powinni posiadać konto na serwerze stud.umk.pl. Identyfikator mający postać id@stu.umk.pl i przypisane do niego hasło otrzymacie Państwo po poprawnym ukończeniu procesu rejestracji na stronie http://www.uci.umk.pl/studenci/konto/zakladanie/. Po uzyskaniu identyfikatora i hasła należy połączyć się z siecią wykorzystując instrukcje zawarte na stronie http://eduroam.umk.pl/instalacja/.

Dział Informatyczny CM udziela wszelkich informacji o zasadach korzystania z sieci bezprzewodowej oraz służy pomocą techniczną w przypadku problemów z konfiguracją sprzętu. Informacje można uzyskać pod numerami telefonów (52) 585-34-70 oraz (52) 585-35-13 lub za pomocą poczty elektronicznej pod adresem eduroam@cm.umk.pl.