Profesor Adam Buciński Honorowym Aptekarzem

W trakcie corocznego święta aptekarzy, organizowanego przez Pomorsko-Kujawską Okręgową Izbę Aptekarską w Bydgoszczy tytułem Honorowego Aptekarza Roku został wyróżniony Profesor Adam Buciński, kierownik Katedry i Zakładu Biofarmacji na Wydziale Farmaceutycznym.

Aptekarze świętowali 23 września 2012 r. w toruńskim Dworze Artusa. Jednym z elementów obchodów święta patronów aptekarzy – Kosmy i Damiana, jest przyznanie tytułów Aptekarza Roku i Honorowego Aptekarza Roku oraz wręczenie wyróżnionym statuetek Galena. Tytuły te przyznaje się nominowanym farmaceutom po rozpatrzeniu wniosków wpływających do Kapituły tytułu, za rok poprzedni, tj. 2011.

W regulaminie określającym zasady przyznawania wyróżnień czytamy: „Kandydat winien w szczególny sposób przyczyniać się do wzrostu prestiżu zawodu (…), być aktywnym w życiu lokalnego środowiska, nienagannie wykonywać obowiązki zawodowe.”

Wśród wyróżnionych w tym roku znalazł się Profesor Adam Buciński, kierownik Katedry i Zakładu Biofarmacji. Uzasadniając swój wybór Kapituła podkreśliła zarówno znaczny dorobek naukowy Profesora Bucińskiego, uwieńczony otrzymanym w dniu 18 kwietnia 2011 r. tytułem naukowym profesora nauk farmaceutycznych, jak i szeroką działalność na rzecz środowiska farmaceutów poprzez pełnione funkcje w samorządzie zawodowym i w Polskim Towarzystwie Farmaceutycznym.

DSC09751

Od lewej laureaci tytułu Aptekarz 2011 roku: mgr farm. Maria Rogowska, mgr farm. Krystyna Sowińska, mgr farm. Ewa Włodarska oraz prof. dr hab. Adam Buciński.