HR EXCELLENCE IN RESEARCH Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza YUFE Yerun
 

Wolontariusze blogują

Wolontariusze blogują

zambia2012 Po 20-godzinnym, wyczerpującym locie nasze studentki dotarły do Zambii. Tu jako wolontariuszki Projektu Pomocy Humanitarnej „Medici Homini” powstałego przy Collegium Medicum UMK mierzą się z nową, czasami dość smutną rzeczywistością. Rzeczywistością braku podstawowych środków medycznych, chorób znanych im tylko z podręczników, analfabetyzmu czy barier kulturowych, których nie można pokonać.
Przez 3 miesiące Ewelina Nowińska i Karolina Pietruś, studentki 6 i 5 roku kierunku lekarskiego w Collegium Medicum UMK będą pracować w ośrodku opieki ambulatoryjnej dla mieszkańców przedmieścia stolicy Zambii, Lusaki.

O ich codziennych zmaganiach z niekiedy dość zaskakującymi sytuacjami można przeczytać na blogu: http://www.mh.cm.umk.pl/blog_zambia_2012.html  

zambia2012Pierwszego dnia, jako ostatnia przyszła do trzynastoletnia dziewczynka (mała, cicha, wyglądająca zupełnie jak dziecko z przedszkola). Skarżyła się na ból brzucha i biegunki. Chciałam dać jej leki, ale pielęgniarka zapytała się mnie o jej kontakty seksualne! Ja na to, że mała ma 13 lat. Razem z siostrą Aquilina zaczęły się śmiać: „Dużo się tutaj nauczysz”. - pisze po kilku dniach pobytu w Zambii Karolina Pietruś.

Ewelina Nowińska dodaje:
Podczas ok. 1,5 godziny w Lusace spotkałam około 100 dzieci, wszystkie bezdomne, wszystkie nieprzytomne od wąchania kleju (przeszłyśmy tylko kilka ulic Lusaki – problem bezdomnych dzieci wciąż niestety jest nierozwiązany).

W Zambii jest bardzo dużo wypadków, w których giną ludzie (najczęściej kobiety piorące na brzegu rzeki i małe dzieci) z powodu ataku krokodyli. Praktyczna rada: gdy jest się na brzegu rzeki nie wolno długo stać w jednym miejscu, bo krokodyl może zakraść się od tyłu i popchnąć stojącą osobę do wody, a tam już dokończyć dzieła.


Polecamy również pozostałe blogi wolontariuszy. Wszystkie dostępne są na stronie www.mh.cm.umk.pl