HR EXCELLENCE IN RESEARCH Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza YUFE Yerun
 

Wolontariusze ruszają w świat

Wolontariusze ruszają w świat

mhW ramach Projektu Pomocy Humanitarnej "Medici Homini" powstałego przy Collegium Medicum UMK już po raz drugi studenci kierunku lekarskiego wezmą udział w wolontariacie w krajach rozwijających się. Będą pracować w miejscach, gdzie zwykle nie dociera profesjonalna opieka medyczna. Zetkną się z chorobami, które są nam znane tylko z podręczników. Będą musieli podejmować samodzielne decyzje. Przez trzy miesiące wolontariatu poznają zwyczaje lokalnych mieszkańców, ich codzienność i tradycje.

Zambia 2011_4ZAMBIA
Ewelina Nowińska
i Karolina Pietruś, studentki 6 i 5 roku kierunku lekarskiego w Collegium Medicum UMK jadą do placówki misyjnej w Zambii. Będą pracować w ośrodku opieki ambulatoryjnej dla mieszkańców przedmieścia stolicy Zambii, Lusaki. Ludzie ci żyją w skrajnym ubóstwie i są pozbawieni opieki zdrowotnej, która w tym państwie jest odpłatna. Podobnie jak zeszłoroczne wolontariuszki, studentki będą brać udział w procesie leczniczym pacjentów, opiece domowej i położniczej oraz w prowadzeniu terapii antyretrowirusowych chorych na HIV/AIDS. Będą pracować też w ośrodku dla bezdomnych dzieci, a także okolicznych wioskach.


Zambia 2011_2GAMBIA
Studenci 5 roku kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Dominika Korbal i Piotr Piasecki będą pracować w szpitalu regionalnym w Bwim, w Gambii. Do ich obowiązków będzie należeć całodobowa opieka szpitalna a także ambulatoryjna nad potrzebującymi pacjentami. Podczas ich pobytu w Gambii dołączy do wolontariuszy lekarz specjalista pediatrii i neonatologii – dr n. med. Piotr Korbal. Otoczy on opieką specjalistyczną najmłodszych pacjentów gambijskiego szpitala oraz przeprowadzi cykl szkoleń dla lokalnych pracowników placówki medycznej.

Zambia 2011_3GHANA
Także szpital regionalny w Nyinahin Ashanti w Ghanie niecierpliwie oczekuje naszych wolontariuszy. W tym miejscu pracować będą: Michał Oko, student 5 roku Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Anna Starczewska, lekarz stażysta Dolnośląskiej Izby Lekarskiej.




Zambia 2011_1Wyjazdy wolontaryjne studentów i młodych lekarzy do krajów rozwijających się umożliwiają obserwowanie najważniejszych problemów z jakimi spotykają się społeczeństwa tych ubogich krajów: epidemie chorób, brak dostępu do czystej wody i żywności, bieda, wielodzietność, brak wiedzy na temat profilaktyki chorób i zdrowego trybu życia, analfabetyzm, brak świadomości społecznej i wiele innych. Nie bez znaczenia dla przyszłej kariery lekarskiej wolontariuszy pozostaje doświadczenie medyczne zdobyte podczas samodzielnej pracy w warunkach minimalnych możliwości terapeutyczno-diagnostycznych.

 

medici homini

fot.: wolontariusze Medici Homini