Listopad został uznany na całym świecie miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. Nie bez przyczyny, właśnie na ten miesiąc przypada kampania Movember. Akcja społeczna została zapoczątkowana w 1999 roku w Australii i swoim zasięgiem objęła niemalże cały świat. W listopadzie wiele mówi się na temat profilaktyki przeciwnowotworowej, potencjalnych objawów związanych z rozwojem „męskich” nowotworów oraz diagnostyki i badań genetycznych dotyczących zwiększonej predyspozycji do zachorowania na raka jądra czy nowotwór prostaty.
Symbolem kampanii, której kulminacja przypada w listopadzie, są wąsy. Mężczyźni zapuszczają je, aby solidaryzować się z chorującymi na „męskie” nowotwory, ale też po to, żeby zwrócić uwagę na potrzebę profilaktyki raka u panów i skłonić do przeprowadzenia badań Jako uczelnia medyczna włączamy się w akcję, zostając partnerem Biegu dla jaj na rzecz profilaktyki męskich nowotworów.
Start biegu przewidziany jest 9 listopada o godz. 11.00 spod Bydgoskiego Centrum Targowo- Wystawienniczego. Trasa przebiega przez Ogród Botaniczny. Na miejscu znajdować się będzie Miasteczko Biegowe z możliwością wykonania badań profilaktycznych oraz strefą regeneracji.
Warunkiem uczestnictwa jest prawidłowe wypełnienie formularza rejestracyjnego
na stronie www.pomorska.pl/biegdlajaj
Mężczyzno! Czas na profilaktykę - prozmawiajmy o męskich nowotworach




