HR EXCELLENCE IN RESEARCH Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza YUFE Yerun
 

Wakacje nad wodą - poradnik bezpiecznego lata

Wakacje nad wodą - poradnik bezpiecznego lata

 

Wakacje sprzyjają spędzaniu wolego czasu nad wodą. Część z nas korzysta z dobrodziejstw natury i pławi się w słoneczne dni w jeziorach, rzekach czy morzu. W takich chwilach warto pamiętać, że nawet najpiękniejsze miejsca mogą stać się niebezpieczne, jeśli zapomnimy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Nasze zdrowie i życie, a także bezpieczeństwo naszych bliskich w dużej mierze zależą od naszej odpowiedzialności i rozwagi.

Bezpiecznie nad wodą

Młodzież na pomoście Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo wodne w dużej mierze zależy od nas samych. Przestrzegajmy podczas wypoczynku podstawowych zasad, które pozwolą nam cieszyć się letnim relaksem bez obaw, w pełni radości i spokoju.

Do najczęstszych przyczyn utonięć należą bowiem brak umiejętności pływania, brawura i przecenianie swoich sił, a także pływanie po spożyciu alkoholu, który zaburza równowagę i orientację. Najczęstsze statystycznie tragedie wynikają z lekceważenia zagrożeń, takich jak pływanie w miejscach zabronionych, skoki do wody „na główkę” w nieznanym miejscu,  czy pływanie w pobliżu barek, zapór wodnych i innych niebezpiecznych obiektów. Niebezpieczne są również nieodpowiedzialne zachowania typu siadanie na burcie łodzi lub kajaka albo zabawy polegające na niekontrolowanym wrzucaniu innych do wody.

Zasady odpowiedzialnego zachowania nad wodą

Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji i w pełni cieszyć się wakacjami nad wodą, warto przestrzegać kilku prostych zasad bezpiecznej kąpieli:

  • Przede wszystkim – wybierajmy kąpieliska strzeżone, gdzie nad bezpieczeństwem czuwa ratownik WOPR. Unikajmy miejsc, gdzie kąpiel jest zakazana, co zwykle jest wyraźnie oznaczone tablicą informacyjną. Omijajmy szlaki żeglugowe, okolice zapór i budowli hydrotechnicznych.
  • Zawsze przestrzegajmy regulaminu kąpieliska i stosujmy się do zaleceń ratowników. Nie wchodźmy do wody, jeśli jej temperatura jest niższa niż 14°C , chyba, że morsujemy ale to osobna kwestia – optymalna temperatura do pływania to 22 do 25°C.
  • Unikajmy kąpieli w czasie burzy, przy silnym wietrze czy we mgle, gdy widoczność spada poniżej 50 metrów. Pamiętajmy też, by nie wskakiwać rozgrzani do zimnej wody, warto wcześniej się ochlapać tak, aby uniknąć szoku termicznego.

 

Gdy planujemy kąpiel w niestrzeżonym miejscuMłodzież w wodzie

Tutaj również obowiązują zasady, którym warto się poddać, tak aby nasz wypoczynek był komfortowy. Nie pływajmy w miejscach, gdzie są zawirowania, zimne prądy lub gęste wodorosty, wybierajmy raczej znane akweny. Nigdy nie skaczmy do wody w nieznanym miejscu, takie zachowanie może bowiem skończyć się tragicznie i w najlepszym przypadku zakończyć się bolesnym urazem, a w najgorszym trwałym kalectwem lub utratą życia.

  • Nigdy nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu, nawet niewielka jego ilość znacznie zwiększa ryzyko wypadku. Bądźmy też czujni wobec osób kąpiących się w pobliżu, jeśli ktoś będzie potrzebował pomocy, reagujmy na miarę swoich możliwości i natychmiastowo powiadommy inne osoby.
  • Unikajmy kąpieli na czczo, osłabiony organizm może szybciej ulec zmęczeniu. Z drugiej strony, nie należy też wchodzić do wody bezpośrednio po obfitym posiłku, ponieważ zimna woda może wywołać skurcze jelit czyli popularną kolkę. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy posiłek spożywany jest zbyt szybko, bądź jest po prostu za duży.
  • Nie przeceniajmy tez swoich sił. Jeśli planujemy dłuższy dystans pływacki, niech towarzyszy nam druga osoba lub łódka asekuracyjna, a jeśli to możliwe, użyjmy bojki zabezpieczającej, aby być widocznym z daleka.

Regeneracja po kąpieli

Po wyjściu z wody warto pozwolić organizmowi na chwilę odpoczynku. Zamiast intensywnego wysiłku fizycznego, lepiej wybrać się na spokojny spacer, chyba, że jesteśmy triatlonistami, ale to inny wycinek rzeczywistości, któremu towarzyszy intensywny trening dostosowany do potrzeb organizmu trenującego. Jako przeciętni użytkownicy kąpieli wodnych, unikajmy zatem długiego przebywania w wodzie bez przerw. Na koniec pamiętajmy, by nie wypływać zbyt daleko po zmroku. Kąpiel po zachodzie słońca może być wyjątkowo niebezpieczna. Ograniczona widoczność utrudnia ocenę sytuacji, a ewentualne wezwanie pomocy staje się znacznie trudniejsze. Dodatkowo wieczorne ochłodzenie szybciej prowadzi do wychłodzenia organizmu.

Bezpieczeństwo w naszych rękach

Wypoczynek nad wodą to jedna z większych przyjemności w trakcie letnich miesięcy.  Pozwala się zrelaksować, schłodzić w upalne dni i cieszyć bliskością natury. Jednak, aby lato wywoływało jedynie miłe skojarzenia, nie zapominajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Odpowiedzialne zachowanie, rozwaga i szacunek dla sił natury, to najlepszy sposób, by uniknąć zagrożeń i wrócić z wakacji wypoczętym i pełnym energii.

Bezpieczne wakacje to wybór, który rozpoczyna się od naszych odpowiedzialnych decyzji!