HR EXCELLENCE IN RESEARCH Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza YUFE Yerun
 

Za więziennym murem – medyczna rzeczywistość służby

Za więziennym murem – medyczna rzeczywistość służby

 

Czy medycyna ma coś wspólnego z mundurem? Studenci Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy już wiedzą, że tak!
Dzięki współpracy Uczelnianego Biura Karier CM z Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Bydgoszczy oraz jednostkami penitencjarnymi regionu, nasi studenci mieli okazję z bliska poznać realia pracy personelu medycznego za murami więzień.

W ramach wizyt studyjnych nasi studenci odwiedzili Areszt Śledczy w Bydgoszczy, Zakład Karny nr 1 w Grudziądzu, Zakład Karny w Potulicach oraz uczestniczyli w spotkaniach informacyjnych prowadzonych na uczelni przez funkcjonariuszy Służby Więziennej. Każde z tych spotkań było wyjątkową okazją do zetknięcia się z zawodem więziennika – zarówno od strony organizacyjnej, jak i tej bliskiej sercu przyszłych medyków – związanej z opieką nad pacjentem.

Grupa osób wraz z funkcjonariuszem Służby WięziennejW Grudziądzu studenci mogli zobaczyć jedyny w Polsce penitencjarny oddział ginekologiczno-położniczy, który działa nieprzerwanie od 1955 roku. Dowiedzieli się, jak wygląda codzienna praca z osadzonymi pacjentkami, poznali obowiązujące standardy leczenia oraz warunki, w jakich pracują tamtejsi lekarze i położne.

Z kolei w Potulicach największe wrażenie zrobił więzienny szpital, w którym funkcjonuje m.in. ambulatorium z izbą chorych oraz oddział leczenia gruźlicy. Studenci zobaczyli, jak wygląda proces przyjęcia osadzonego pacjenta, jakie badania są obowiązkowe oraz jakie wyzwania czekają na personel medyczny pracujący w jednostce penitencjarnej.

Spotkania na Uczelni z przedstawicielami Służby Więziennej (w tym psychologami, ratownikami medycznymi i wychowawcami) były okazją, by zadać pytania o rekrutację, warunki służby i możliwości rozwoju zawodowego. Studenci poznali od podszewki zawód funkcjonariusza – trzecią co do wielkości formację mundurową w Polsce – oraz przekonali się, że praca w jednostkach penitencjarnych może być nie tylko wyzwaniem, ale i szansą na wyjątkową ścieżkę kariery.

Dla wielu uczestników była to pierwsza okazja, by przekroczyć bramę więzienia nie jako widz, lecz jako przyszły profesjonalista – gotowy, by mierzyć się z trudnymi przypadkami i realną służbą drugiemu człowiekowi, bez względu na jego przeszłość.

Była to nietypowa lekcja, która pokazała, że medycyna ma wiele twarzy, a jedną z nich można odnaleźć także za więziennym murem.

🔗 Potulice
🔗 Grudziądz
🔗 Bydgoszcz – Areszt
🔗 Spotkania ze SW