HR EXCELLENCE IN RESEARCH Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza YUFE Yerun
 

Studenckie Koła Naukowe Katedry i Kliniki Urologii i Andrologii na 54. Kongresie Naukowym PTU

Studenckie Koła Naukowe Katedry i Kliniki Urologii i Andrologii na 54. Kongresie Naukowym PTU

Studenci z Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu mogą pochwalić się największą w kraju ilością doniesień naukowych na 54. Kongresie Naukowym Polskiego Towarzystwa Urologicznego (PTU). Członkowie Studenckich Kół Naukowych Urologii Ogólnej i Onkologicznej oraz Chirurgii i Urologii Robotycznej przedstawili innowacyjne projekty, które spotkały się z dużym zainteresowaniem środowiska urologicznego. Nad wartością merytoryczną prac czuwał Prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego prof. dr hab. n. med. Tomasz Drewa, Kierownik Katedry i Kliniki Urologii i Andrologii CM UMK.

Tematyka prezentacji studentów obejmowała: ponowną ocenę mpMRI prostaty i rolę wyników PI-QUAL, analizę ekonomiczną kosztów radykalnej prostatektomii robotycznej i laparoskopowej, ocenę jakości życia pacjentów po operacji radykalnej prostatektomii z użyciem robota chirurgicznego, wpływ wsparcia społecznego i poziomu stresu na długość hospitalizacji po robotycznej prostatektomii radykalnej, operacyjne krzywe uczenia w RARP z porównaniem czasu konsoli nowych i doświadczonych operatorów robotycznych.

To pierwszy kongres naukowy nowego SKN Chirurgii i Urologii Robotycznej, jednego z pierwszych w kraju studenckich kół naukowych zajmujących się chirurgią robotyczną. Powstało w ramach współpracy pomiędzy Katedrą i Kliniką Urologii i Andrologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 oraz Kliniką Urologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 w Bydgoszczy. SKN Chirurgii i Urologii Robotycznej objęli patronatem Kierownicy obu Klinik – prof. dr hab. n. med. Tomasz Drewa oraz dr hab. n. med. Piotr Jarzemski, prof. UMK

Udział w 54. Kongresie Naukowym PTU to znaczące osiągnięcie, obrazując zaangażowanie studentów w pracę naukową. Jesteśmy dumni z naszych studentów i z niecierpliwością oczekujemy na ich kolejne sukcesy.

Opiekunowie SKN Chirurgii i Urologii Robotycznej: prof. Jan Adamowicz, dr Marcin Jarzemski, dr Michał Czarnogórski

Opiekun SKN Urologii Ogólnej i Onkologicznej: dr Adam Ostrowski

 

Kongres Naukowy PTU

fot. nadesłane