Relacja z wykładu "Medycyna okopowa"

Interdyscyplinarne Koło Naukowe Komunikacji Klinicznej z opiekunem dr Kosmą Kołodzejem we współpracy z fundacją DiversityPL oraz Bydgoszcz Pomaga Ukrainie zorganizowało 12 marca 2024 spotkanie z Damianem Dudą - medykiem bojowym, który od 2014 roku wraz z Fundacją "W międzyczasie" ratuje rannych na pierwszej linii frontu. Jego działalność została nagrodzona orderem przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Podczas niezwykłego wykładu mogliśmy posłuchać o realiach wojny z szczególnym uwzględnieniem roli medyków.

• Jak wygląda codzienność w okopach i piwnicach?
  • Jak zmienia się krajobraz i dlaczego mapa jest bezużyteczna?
  • Czym różni się wojna w Ukrainie od innych konfliktów zbrojnych?
  • Które sprzęty z plecaka ratunkowego sprawdzają się na froncie, a które zawodzą?
  • Jak mają się wytyczne medycyny pola walki do rzeczywistych doświadczeń medyków bojowych?
  • Jak przebiega ewakuacja rannego pod ostrzałem wroga?
  • Gdzie następnie trafia poszkodowany?
  • Jakie są największe wyzwania, z którymi musi zmierzyć się medyk na pierwszej linii frontu?

Chcielibyśmy serdecznie podziękować organizatorom za przygotowanie tego niecodziennego wydarzenia, licznym uczestnikom za obecność, a także naszemu gościowi, panu Damianowi Dudzie, za poświęcony nam czas oraz podzielenie się wiedzą i doświadczeniem. Ogromne wyrazy uznania składamy także wszystkim medykom z Fundacji "W międzyczasie", którzy narażają swoje zdrowie i życie, by ratować żołnierzy walczących w Ukrainie."

Medycyna okopowa wykład Medycyna okopowa wykład Medycyna okopowa wykład