Światowy Tydzień Mózgu

Dzień 11 marca inicjuje Światowy Tydzień Mózgu, który potrwa do 17 marca br. Tydzień Mózgu orgaznizowany jest na rzecz upowszechnienia najnowszej wiedzy o mózgu i umyśle. Jest on coroczną akcją edukacyjną, która ma na celu popularyzowanie wiedzy o układzie nerwowym, jego działaniu oraz przedstawienie aktualnych wyników badań w tym obszarze.

W trakcie trwających tydzień wykładów prowadzonych w Bydgoszczy i Toruniu, Collegium Medicum będzie reprezentowała specjalista neurochirurg dr Sara Kierońska-Siwak z Katedry Neurochirurgii i Neurologii CM. Wygłosi wykład „Neurochirurgiczne metody leczenia bólów głowy”.

Bóle głowy stanowią istotny problem społeczny.  Coraz więcej pacjentów cierpi z powodu migren, klasterowych lub napięciowych bólów głowy, które czasami nie reagują na leczenie farmakologiczne. Aktualnie neurochirurgia może zaproponować pacjentom nie tylko poważne operacje głowy, ale również małoinwazyjne terapie, które w znaczący sposób mogą zmniejszyć częstość oraz nasilenie bólu głowy.

W wykładzie zostaną zaprezentowane możliwości leczenia różnych typów bólu m.in. za pomocą toksyny botulinowej, blokad oraz stymulatorów przeciwbólowych i stymulacji kory mózgu z dokładnym uwzględnieniem wskazań do zastosowania poszczególnych terapii oraz efektów leczenia. Z wykładu słuchacze dowiedzą się, co robić kiedy leczenie farmakologiczne nie pomaga i gdzie można szukać innych możliwości leczenia bólu głowy.

Więcej informacji:

Zadowolony mózg w okularach podnosi ciężarki