HR EXCELLENCE IN RESEARCH Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza YUFE Yerun
 

Światowy Dzień Kota

Światowy Dzień Kota

 

Nie od dziś wiadomo, że przebywanie z kotem, głaskanie go przy nucie mruczenia, pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Udowodniono jego uspokajające, antydepresyjne i wyciszające działanie na osoby zestresowane i cierpiące na chroniczne zmęczenie czy bezsenność. Sama obecność kota niweluje uczucie osamotnienia, odwraca uwagę od bólu i mobilizuje do działania. Wszystkie te terapeutyczne właściwości domowych pupilów można spiąć pod pojęciem felinoterapii czyli terapii z udziałem kota.

Święto kota

Argumenty na rzecz posiadania kota możnaby mnożyć w nieskończoność. W związku z tym miłośnicy kotów, datę 17 lutego ustanowili Dniem Kota. Co ciekawe, w naszym kraju święto ma krótką tradycję. Dzień kota obchodzony jest dopiero od 2006r. Pomysł utworzenia Światowego Dnia Kota, obok oczywistej miłości do ulubieńców, wziął się z chęci uwrażliwienia ludzi na los bezdomnych zwierząt i niesienia im pomocy.

Terapeutyczny kot

Wracając do terapeutycznych właściwości kota, jego obecność w terapii wykorzystywana jest do niwelacji poczucia odosobnienia, odwrócenia uwagi od dominującego złego samopoczucia czy bólu, a także zalecana jest tym, którzy mają problem z mobilizacją. Dzieci biorące udział w felinoterapii uczą się cierpliwości, otwartości, empatii, odpowiedzialności i delikatności drugiej żywej istoty. Zajęcia z kotami wpływają również korzystnie na rozwój emocjonalny dzieci. Natomiast starsze osoby w kocich terapeutach odnajdują ciepło, bezinteresowną miłość i często poczucie sensu życia.

Zagadkowy kot

Zwierzęta komunikują się z ludźmi na różne sposoby. Zdarza się, że ludzie mylnie odczytują niektóre zachowania swoich zwierzaków, w tym kotów. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, co oznaczają konkretne zachowania, aby odpowiednio reagować. Wiele osób zastanawia się, dlaczego kot liże, a potem gryzie. Okazuje się, że takie zachowanie wcale nie musi świadczyć o złych intencjach zwierzaka. Koty mogą w ten sposób okazywać swoje przywiązanie i miłość do właściciela. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie zachowania kotów jesteśmy w stanie wytłumaczyć. Niektóre z nich wciąż są zagadką. Dlatego trzeba zaakceptować, że koty to dość tajemnicze zwierzęta, a ich natura może wydawać się dla nas trudna do zrozumienia.

Pamiętliwy kot

Zgodnie z powszechną opinią właścicieli, kot uznawany jest za wyjątkowo pamiętliwego. Podobnież łatwo obraża się na swoich właścicieli i długo chowa urazę. Choć słynne kocie fochy można odbierać w sposób żartobliwy, to faktem jest, że zdaniem naukowców, koty mają świetną pamięć. Oznacza to, że pamiętając te dobre chwile, przy okazji są wyjątkowo drobiazgowe i pamiętają dawne urazy.

Hypoalergiczny kot

W kontekście posiadania kota wielu właścicieli zadaje sobie pytanie, czy kot uczula i co konkretnie w kocie uczula i tu zwrócimy się do specjalisty, który odpowie nam na pytanie w poniższym filmie 😊

Zobacz film "MŚ - Hypoalergiczny kot – czy to możliwe?" >

 

wiatowy dzien kota 24