HR EXCELLENCE IN RESEARCH Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza YUFE Yerun
 

Lot po narząd

Lot po narząd

 

1 lutego 2024 r. członkowie Zespołu Transplantacyjnego z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Wątroby i Chirurgii Transplantacyjnej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dra A. Jurasza w Bydgoszczy (kierownik: prof. dr hab. Maciej Słupski) odbyli lot po narząd – wątrobę.

Transport drogą komunikacji powietrznej miał miejsce po raz pierwszy w historii funkcjonowania programu przeszczepiania wątroby w Klinice, ze względu na odległość szpitala dawcy.

Członkowie Zespołu Transplantacyjnego biorący udział w locie po narząd to: dr Andrzej Kobryń, dr Marta Flisińska, dr Sonia Frieske, pielęgniarka operacyjna mgr Maria Wojciechowska. Transport na trasie Bydgoszcz – Powidz, Powidz - Bydgoszcz zabezpieczał Kierownik Kolumny Transportu Sanitarnego TRIOMED - Krzysztof Kobusiński.  Koordynatorem pobrania i przeszczepienia narządu była mgr Monika Siekierka.

Lot odbył się na trasie Powidz - Kraków - Powidz i był możliwy dzięki wsparciu i udziałowi pilotów z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego. Lot odbył się na pokładzie samolotu Bryza M-28. Dla zespołu pilotów był to kolejny lot w ramach „Akcji serce”.

Za wsparcie i  zaangażowanie w akcję pobrania narządu składamy serdeczne podziękowania całemu Zespołowi Transplantacyjnemu oraz zespołowi pilotów wraz z dowódcą 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu Płk. Pil. Arkadiuszem Golonka.

Lot po narząd - na lotnisku
Lot po narząd - na lotnisku
Lot po narząd - na lotnisku