Gen niepodległości

Ile jest Polaka w Polaku i czy istnieje gen determinujący naszą polskość?  - to pytanie zostało postawione w programie „Gen niepodległości”. Dziennikarze poszukując metaforycznego „genu  niepodległości" toczą dyskusje z  naukowcami i popularyzatorami nauki.

Na pytanie o wspomniany gen odpowiada prof. Tomasz Grzybowski, kierownik Katedry Medycyny Sądowej naszej uczelni. „Polski gen” to niewielki fragment DNA, który odróżnia nas nie tylko od innych Słowian, ale także od pozostałych Europejczyków. Być może to właśnie ten fragment spowodował, że naród przetrwał pod zaborami, gdy polskie państwo nie istniało. - Przeprowadzając badania DNA o odpowiednio dużej rozdzielczości tzn. analizując odpowiednie obszary tego DNA, jesteśmy w stanie wskazać pewne fragmenty DNA, które nas różnią nie tylko od innych Słowian, ale od innych Europejczyków - tłumaczy prof. Grzybowski.

Zapraszamy do odsłuchania programu: https://i.pl/gen-niepodleglosci/re

Flaga Polski powiewająca na wietrze