Złoty Skalpel 2023

Zespo pracowników Kliniki Pediatrii Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Antoniego JuraszaZespół pracowników Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Antoniego Jurasza, Collegium Medicum w Bydgoszczy, zajął 3 miejsce w konkursie „Złoty Skalpel 2023”, organizowanym przez czasopismo „Puls Medycyny”. „Złoty Skalpel” to prestiżowy konkurs organizowany już od 15 lat. Jego celem jest promowanie innowatorów w ochronie zdrowia oraz wspieranie zmian poprawiających jakość opieki medycznej.

Projekt, który zyskał prestiżowe wyróżnienie to „Rozwój terapii komórkowych w onkologii dziecięcej”, a jego liderem jest prof. dr hab. n. med. Jan Styczyński.

Jak piszą organizatorzy konkursu – „Jury doceniło wkład zespołu w rozwój terapii komórkowych w onkologii dziecięcej między innymi: wprowadzenie i zastosowanie cytotoksycznych limfocytów przeciwirusowych third-party-donor EBV-CTL w terapii chłoniaka (pierwsza publikacja na świecie o zastosowaniu tabelecleucelu; Frontiers in Immunology), wprowadzenie przeszczepu haploidentycznego z cyklofosfamidem poprzeszczepowym, jako pierwszy ośrodek w Polsce w 2012 r. Obecnie ta informacja jest umieszczana w polskich podręcznikach z zakresu transplantacji komórkowych. Prof. Styczyński jest wśród polskich badaczy współautorem największej liczby publikacji na temat zastosowania terapii CAR-T u dzieci (10 publikacji w PubMed), a także jako jedyny transplantolog i hematolog w Polsce, dawcą komórek krwiotwórczych.

Serdecznie gratulujemy!