Nadzieja dla chorujących na zespół przewlekłego zmęczenia

Prof. Paweł Zalewski i dr Sławomir Kujawski z Katedry Fizjologii Wysiłku Fizycznego i Anatomii Funkcjonalnej CM UMK są współautorami pracy opublikowanej w czasopiśmie naukowym Advanced Science News. Praca przybliża temat poszukiwania biomarkerów choroby ME/CFS (Syndrom przewlekłego zmęczenia), które są wciąż nieznane.

Myalgic encephalomyelitis/chronic fatigue syndrome (ME/CFS), to stan charakteryzujący się uporczywym i niewyjaśnionym zmęczeniem. Objawy te mogą się różnić u poszczególnych pacjentów i zmieniają się w czasie.

Pierwszy w historii test diagnostyczny na zespół chronicznego zmęczenia budzi nadzieję - Advanced Science News

zmęczona studentka leżąca nad notatkami