HR EXCELLENCE IN RESEARCH Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza YUFE Yerun
 

4 milionowy grant ABM dla Wydziału Farmaceutycznego

4 milionowy grant ABM dla Wydziału Farmaceutycznego

 

27 września 2023 r. Agencja Badań Medycznych opublikowała listę rankingową Konkursu na opracowanie i realizację autorskiego programu studiów podyplomowych z zakresu nauk biomedycznych.

Z przyjemnością informujemy, że Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy UMK w Toruniu otrzymał finansowanie w wysokości niemal 4 milionów złotych na realizację przedstawionych we wniosku trzech programów studiów podyplomowych dla kadry medycznej. Projekt, którego kierownikiem jest dr hab. Joanna Kwiecińska-Piróg, Prodziekan ds. Kształcenia Wydziału Farmaceutycznego, został bardzo wysoko oceniony przez zespół ekspertów, uzyskując ex aequo trzecie miejsce z projektem Uniwersytetu Jagiellońskiego wśród 16 wniosków zakwalifikowanych do oceny merytorycznej. Jest to zasługą wytężonej pracy całego zespołu odpowiedzialnego za merytoryczne przygotowanie programów studiów, jak również pracowników Działu Nauki i Projektów, którzy byli zaangażowani m.in. w opracowanie budżetu oraz przygotowanie danych do wniosku.

Różne dziedziny i aspekty studiów Nasz Uniwersytet przewiduje realizację w latach 2024-2027 trzech kierunków studiów podyplomowych: „Nowoczesne metody molekularne w medycznych laboratoriach diagnostycznych", „Racjonalna antybiotykoterapia w kontroli zakażeń szpitalnych” oraz „Zasady organizacji i realizacja zadań zespołów interdyscyplinarnych w opiece medycznej”. Osobami koordynującymi poszczególne kierunki studiów podyplomowych są doświadczeni pracownicy Wydziału Farmaceutycznego, tj. dr n. med. Tomasz Bogiel, dr hab. Aleksander Deptuła, prof. UMK oraz dr hab. Iga Hołyńska-Iwan, prof. UMK. Wszystkie kierunki są dedykowane pracownikom ochrony zdrowia, którzy mają co najmniej roczne doświadczenie zawodowe.

 

Dzięki uzyskanemu finansowaniu, studia będą całkowicie bezpłatne dla uczestników. Wiedza, umiejętności i kompetencje uzyskane przez absolwentów wszystkich trzech, proponowanych przez nasz Uniwersytet, kierunków studiów podyplomowych są niezwykle istotne w nowoczesnym i kompleksowym podejściu kadry medycznej do profilaktyki i leczenia chorób u ludzi. Przyznane finansowanie w ramach projektu przyczyni się do tego, że ponad 90 osób z różnych obszarów Polski będzie miało co roku dostęp do udziału w wybranym przez siebie kierunku studiów i będzie mogło wdrażać nowe rozwiązania w aspekcie molekularnych metod diagnostycznych, kontroli zakażeń i racjonalnej antybiotykoterapii czy komunikacji w zespołach interdyscyplinarnych/terapeutycznych w swoich miejscach pracy.

Więcej informacji na temat szczegółowego programu studiów podyplomowych prowadzonych przez Wydział Farmaceutyczny naszej Uczelni już na początku 2024 roku.