Sesja Lekarska na Światowym Kongresie Kopernikańskim

15 września 2023r. w ramach Światowego Kongresu Kopernikańskiego odbyła się Sesja Lekarska organizowana przez Collegium Medicum UMK. Patronat honorowy nad sesją sprawowała Prorektor ds. CM, Prof. Kornelia Kędziora-Kornatowska.

Celem sesji lekarskiej pod tytułem  „Od Kopernika do współczesności” było zaprezentowanie sylwetek i osiągnięć najwybitniejszych przedstawicieli świata medycyny związanych z regionem kujawsko-pomorskim od XV do XXI wieku. Inspiracją był Mikołaj Kopernik, który był również praktykującym lekarzem. Astronom studiował medycynę w Padwie, która szczyciła się wówczas znakomitą kadrą profesorską. Uzyskana przez Kopernika wiedza i umiejętności posłużyły mu do leczenia najznamienitszych postaci ze swego otoczenia. Praktyka ta stała się przyczynkiem do refleksji nad stanem wiedzy medycznej w regionie kujawsko-pomorskim w przeszłości.

Organizatorami sekcji byli pracownicy Collegium Medicum UMK, a koordynacją nad wydarzeniem zajął się dr Marek Jurgowiak. Wykłady poprowadzili naukowcy naszej uczelni.

Więcej informacji: