HR EXCELLENCE IN RESEARCH Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza YUFE Yerun
 

Mobilny zespół ECMO

Mobilny zespół ECMO

 
 
 

Mobilny zespół ECMO W medycynie stale pojawiają się innowacyjne rozwiązania, które zmieniają sposób, w jaki ratujemy życie pacjentów. Jednym z takich przełomowych osiągnięć jest rozwój technologii ECMO (Extracorporeal Membrane Oxygenation – Pozaustrojowa Oksygenacja Membranowa), urządzenie, które służy do wspomagania układu oddechowego i krążenia. W minionych dniach pierwszy mobilny zespół ECMO ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy udał się do innego ośrodka, aby tam wdrożyć terapię i następnie powrócić z pacjentem do szpitala.

Terapia ECMO to zaawansowana technologia medyczna, która zastępuje i wspomaga czynność układu oddechowego i krążenia. Polega na przeprowadzaniu krwi przy pomocy pompy przez oksygenator, gdzie następuje utlenowanie jej i usunięcie dwutlenku węgla. Krew jest następnie ponownie wprowadzona do organizmu pacjenta. Jest to niezwykle skomplikowane i precyzyjne urządzenie, które wymaga wyspecjalizowanej wiedzy i doświadczenia personelu medycznego. Tradycyjnie ECMO stosowano w warunkach szpitalnych, gdzie są dostępni doświadczony personel i odpowiednia infrastruktura. Problemem pozostawała dostępność do tej metody dla pacjentów leczonych poza wysokospecjalistycznymi ośrodkami. Z tego powodu rozwinięto pomysł mobilnego zespołu ECMO, który może być wysłany praktycznie w każde miejsce aby zapewnić natychmiastową pomoc w nagłych przypadkach. Dzięki wsparciu Dyrekcji Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Dr A. Jurasza i doposażeniu Oddziału Kardioanestezjologii oraz karetki wyjazdowej w niezbędny sprzęt możliwe było utworzenie w ramach Uniwersyteckiego Centrum Terapii Pozaustrojowych wyjazdowego zespołu ECMO.

Mobilny zespół ECMO
W ostatnim czasie mobilny zespół ECMO został wysłany na swoją pierwszą misję. W dn. 06.07.2023 otrzymano telefoniczne zgłoszenie o 27-letniej pacjentce leczonej na jednym z oddziałów intensywnej terapii naszego województwa. Po zapoznaniu się z dokumentacją medyczną i przebiegiem choroby podjęto decyzję o kwalifikacji pacjentki do terapii ECMO. Ze względu na ciężki stan pacjentki istniało znaczne ryzyko transportu wobec czego podjęto decyzję o wysłaniu mobilnego zespołu ECMO i wdrożeniu terapii na miejscu. Zespół składał się z 2 lekarzy, pielęgniarki i personelu firmy TRIOMED. Mobilny zespół ECMO spotkał się z wieloma wyzwaniami w czasie tej misji. Pierwszym było zapewnienie odpowiedniego transportu ECMO do miejsca zdarzenia. Urządzenie jest niezwykle skomplikowane i delikatne, dlatego konieczne było zapewnienie odpowiednich środków transportu i profesjonalnej obsługi. Po dotarciu na miejsce zespół musiał szybko ocenić stan pacjenta, dokonać ostatecznej kwalifikacji i skonfigurować ECMO. Z wykorzystaniem technik echokardiografii (w tym przezprzełykowej) oraz przy wsparciu personelu miejscowego oddziału intensywnej terapii pacjentce założono kaniule i rozpoczęto terapię ECMO. Zapewniło to pacjentce szansę na przeżycie i stabilizację, dzięki którym możliwe było bezpieczne jej przetransportowanie do Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii naszego szpitala gdzie kontynuowano leczenie.

Dzięki zaangażowaniu mobilnego zespołu ECMO pacjentka otrzymała natychmiastową pomoc i wsparcie, które w innych okolicznościach byłoby niedostępne. Ta misja była ważnym krokiem w rozwoju intensywnej terapii naszego szpitala i województwa, otwierając drogę do większej dostępności ECMO w przypadkach nagłych.

Mobilny zespół ECMO

Po pierwszym udanym wyjeździe mobilnego zespołu ECMO można przewidywać dalszy rozwój tej innowacyjnej koncepcji. Mobilność ECMO otwiera drzwi do bardziej skutecznej opieki nad pacjentami w mniejszych ośrodkach, trudno dostępnych obszarach lub w sytuacjach katastrofalnych.

W skład pierwszego wyjazdowego zespołu ECMO weszli: dr n. med. Przemysław Jasiewicz, dr Adam Czarny (Oddział Kardionestezjologii), plg. Marcin Ratajczak (Oddział Kardionestezjologii) oraz panowie Krzysztof Kobusiński i Łukasz Soliński z firmy TRIOMED.