Nagroda Marszałka Województwa dla naszych naukowców

15 czerwca w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbyła się gala Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Podczas uroczystości prestiżowe wyróżnienia odebrali twórcy i animatorzy najbardziej wartościowych przedsięwzięć w trzynastu obszarach działalności publicznej, społecznej i gospodarczej za ubiegły rok.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kategorii Nauka/Nadania Naukowe/Postęp Techniczny otrzymał zespół naukowców Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu w składzie: dr hab. Rafał Butowt, prof. UMK, dr n. biol. Katarzyna Bilińska.

Nagroda została przyznana za identyfikację komórkowego mechanizmu zaburzeń węchu u pacjentów z COVID-19.
Zaangażowanie zespołu pozwoliło na zrozumienie ważnego problemu zdrowotnego, który podczas pandemii COVID-19 dotknął ogromną liczbę chorych na całym świecie. Dzięki ich badaniom po raz pierwszy na świecie odkryto mechanizm komórkowy prowadzący do wystąpienia zaburzeń węchowych u pacjentów z COVID-19.
W latach 2021-2021 artykuł naukowe opublikowane na podstawie prowadzonych przez zespół badań były najwyżej cytowanymi artykułami naukowymi polskich naukowców pracujących w Polsce nad tematyką COVID-19.

Nagrodę w kategorii ochrony zdrowia otrzymał również dr hab. n. med. Józef Mierzwiński (otolaryngolog, specjalista otolaryngologii dziecięcej, prof. UMK, ordynator Oddziału Otolaryngologii, Audiologii i Foniatrii Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego im. Józefa Brudzińskiego w Bydgoszczy) – za chirurgiczne leczenie guzów podstawy czaszki.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych!

Laureaci Nagrody Marszałka w kategorii nauka, badania naukowe i postęp techniczny. Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP