Wybór projektów realizowanych w programie TABMED

Celem konkursu Inicjatywa Doskonałości – Toruńskie Programy Letnie dla Studentów/Toruń Students Summer Programs – TSSP (ID - TSSP) jest umożliwienie współpracy naukowej studentów zagranicznych uczelni i pracowników UMK w Toruniu. Współpraca jest realizowana w formie czterotygodniowego stażu naukowego, odbywanego przez studentów na Uniwersytecie w miesiącach letnich.

W części bydgoskiej uniwersytetu realizowany jest program TABMED - Toruńsko-Bydgoski Letni Program Lekarski, który obejmuje dyscypliny: medycyna, farmacja, medycyna laboratoryjna, kosmetologia, pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, ratownictwo medyczne, dietetyka, zdrowie publiczne, optyka oka, optometria.

Do tegorocznej edycji programu TABMED  zakwalifikowanych zostało 14 projektów zgłoszonych przez pracowników naukowo-dydaktycznych Collegium Medicum w Bydgoszczy, w tym 3 projekty z Wydziału Lekarskiego, 4 projekty z Wydziału Nauk o Zdrowiu, 7 projektów z Wydziału Farmaceutycznego.

Lista projektów realizowanych w roku akademickim 2022/2023):

1.       Application of Computer-Aided Drug Design methods in drug research.
Autor projektu i opiekun stażu naukowego: dr hab. Alicja Nowaczyk, prof. UMK.

2.       Application of in silico methods in the study of drug pharmacokinetics.
Autor projektu i opiekun stażu naukowego: dr hab. Alicja Nowaczyk, prof. UMK.

3.       Application of in silico methods in the study of drug bioavailability.
Autor projektu i opiekun stażu naukowego: dr hab. Alicja Nowaczyk, prof. UMK.

4.       Can silybin, the main active component of Silybum marianum extract, modulate blood coagulation?
Autor projektu i opiekun stażu naukowego: dr hab. Artur Słomka, prof. UMK.

5.       Silybum marianum and hemostasis - is there a link? A systematic review of observational studies.
Autor projektu i opiekun stażu naukowego: dr hab. Artur Słomka, prof. UMK.

6.       Analysis of peripheral blood cell populations phenotype using flow cytometry method, in patients with neurodegenerative diseases.
Autor projektu i opiekun stażu naukowego: dr hab. Mariusz Kozakiewicz, prof. UMK.

7.       Analysis of peripheral blood cell populations phenotype using flow cytometry method, in patients after bariatric surgery.

8.       Assessment of selected pro and anti-inflammatory parameters in patients with neurodegenerative diseases.

9.       Assessment of selected pro and anti-inflammatory parameters in patients after bariatric surgery.

10.   Cancer prevention - solutions and outcomes in selected EU member states.
Autor projektu i opiekun stażu naukowego: dr Oliwia Kowalczyk.

11.   Cancer prevention strategies for people with intellectual disabilities.
Autor projektu i opiekun stażu naukowego: dr Oliwia Kowalczyk.

12.   Co-production and co-design models and approaches in healthcare systems.
Autor projektu i opiekun stażu naukowego: dr Oliwia Kowalczyk.

13.   Synthesis of new 1,2,4-triazole derivatives and evaluation of their potential biological activity.
Autor projektu i opiekun stażu naukowego: dr Renata Paprocka.

14.   Developing new drugs with anticancer properties - molecular modeling phase study.
Autor projektu i opiekun stażu naukowego: dr Łukasz Fijałkowski.

TABMED LOGO