Nowoczesna edukacja medyczna odpowiedzią na potrzeby zdrowotne społeczeństwa

W piątek 21 kwietnia na Uniwersytecie Medycznym w Wrocławiu odbyła się Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM) pn. „Nowoczesna edukacja medyczna odpowiedzią na potrzeby zdrowotne społeczeństwa”. Tematem przewodnim spotkania były standardy kształcenia lekarzy i innych specjalistów w zawodach medycznych. KRAUM pracował nad rekomendacjami i listą dobrych praktyk, dotyczących tej kwestii.

Celem konferencji była odpowiedź na kluczowe pytanie: kto nas będzie leczył. Jest to na dziś jedno z najważniejszym wyzwań systemu ochrony zdrowia, przed którym stoi środowisko akademickie w Polsce. Jak przygotować pracowników ochrony zdrowia do pracy w nieprzewidywalnym i nieustannie zmieniającym się otoczeniu? W jakie kluczowe kompetencje muszą być wyposażeni pracownicy ochrony zdrowia? Jak zbalansować potrzeby ilościowe i jakościowe?

Uczestnicy konferencji KRAUM dyskutowali w ramach czterech paneli, dotyczących jednolitych zasad kształcenia przyszłych lekarzy, nowoczesnych metod edukacji, współpracy specjalistów różnych dziedzin medycyny w ramach udzielania kompleksowych świadczeń oraz komunikacji z chorymi. Podsumowaniem  konferencji były rekomendacje przygotowane przez KRAUM na temat kształcenia w zawodach medycznych, informatyzacji procesu dydaktycznego, kompetencji dydaktycznych oraz procedur jakości kształcenia.

Konferencja KRAUM