Perły nauki

Klaudyna GrzelakowskaKlaudyna Grzelakowska, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu CM, została laureatką konkursu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Perły nauki”. Wśród laureatów znalazło się pięcioro doktorantów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Celem ministerialnego programu "Perły nauki" jest wsparcie projektów badawczych lub artystycznych wybitnie uzdolnionych absolwentów i studentów. Nowa inicjatywa została przyjęta 31 grudnia 2021 r. jako następstwo konkursu "Diamentowy grant" i podobnie jak on umożliwia skrócenie ścieżki kariery naukowej i realizację doktoratu jeszcze przed ukończeniem studiów.

W pierwszej edycji konkursu wyłoniono pięcioro laureatów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, co sytuuje uczelnię w pierwszej piątce pod względem liczby stypendystów - obok Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Politechniki Wrocławskiej. Beneficjentami konkursu zostało w sumie 98 osób z 36 instytucji.

Nasza laureatka otrzymała grant w wysokości 240 tys. zł na badania naukowe pn. "Wysoka reaktywność płytek podczas leczenia tikagrelorem u pacjentów po przebytym OZW". Warto dodać, że w skali całego kraju maksymalną kwotę dofinansowania dla nauk ścisłych i przyrodniczych, inżynieryjno-technicznych, medycznych i o zdrowiu oraz rolniczych, tj. 240 tys. zł, otrzymały jedynie cztery osoby, w tym nasza laureatka.