Prorektor ds. CM na inauguracji otwarcia nowej perspektywy finansowej 2021-2027

Prorektor ds. Collegium Medicum, prof. dr hab. Kornelia Kędziora-Kornatowska, wzięła udział w Inauguracji otwarcia nowej perspektywy finansowej 2021-2027. Inauguracja nowego rozdania środków europejskich na lata 2021-2027 odbyła się z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego na Zamku Królewskim w Warszawie. 8 lutego 2023r. Prorektor ds. Collegium Medicum, uczestniczyła w uroczystości, jako reprezentant władz Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych ( KRAUM).

W unijnej perspektywie finansowej 2021-2027, na rzecz naszego kraju, zostały wynegocjowane środki w kwocie 76 mld euro. Nowy budżet UE  zostanie przeznaczony m.in. na ochronę zdrowia, infrastrukturę, poprawę klimatu, czy zwiększenie konkurencyjności naszej gospodarki. W ramach unijnej perspektywy finansowej na lata 2021-2027 dla Polski przewidziano m.in. 8 programów krajowych:

• największy program to Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS) - 111 mld zł
  • w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) przewidziano 36 mld zł na projekty badawczo-rozwojowe, innowacyjne i zwiększające konkurencyjność gospodarki
  • 19 mld zł zasili program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS)
  • 9 mld zł zostanie przeznaczone na program Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy (FERC).
  • odrębny program z budżetem 12 mld zł, dedykowany będzie wschodnim regionom naszego kraju na ochronę środowiska, transport, rozbudowę połączeń i rozwój turystyki

Flaga Unii Europejskiej na tle mapy europy