HR EXCELLENCE IN RESEARCH Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza YUFE Yerun
 

Nominacja profesorska

Nominacja profesorska

 

Prof. dr hab. med. Wojciech Kaźmierczak21 grudnia 2022r. dr hab. Wojciech Kaźmierczak, prof. UMK, z Katedry Fizjologii Człowieka CM UMK, uzyskał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne.

Prof. dr hab. med. Wojciech Kaźmierczak urodził się 11 lipca 1976 roku w Bydgoszczy. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Medyczną w Bydgoszczy w 2001 roku. Uzyskał specjalizację z dziedziny otorynolaryngologii w roku 2009, a w roku 2013 uzyskał drugą specjalizację z dziedziny audiologii i foniatrii otrzymując wyróżnienie Ministra Zdrowia RP za najlepiej w sesji zdany egzamin.

Stopień naukowy doktora nauk medycznych otrzymał w roku 2007 po publicznej obronie pracy pt.: „Ocena wybranych testów przedsionkowych w postępowaniu diagnostycznym i leczniczym u chorych z niewydolnością tętnic kręgowych i podstawnej.” W roku 2008 praca ta została wyróżniona nagroda naukową imienia Profesora Jana Miodońskiego Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi. Stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskał w roku 2015 decyzją Centralnej Komisji ds stopniu i tytułów naukowych poprzez Uniwersytet Medyczny w Łodzi na podstawie monografii pt.: „ Stan narządu przedsionkowego w nadciśnieniu tętniczym.”

Swoje dotychczasowe życie zawodowe związał z Akademią Medyczną w Bydgoszczy, od 2004 roku Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera pracując kolejno w latach 2002-2009 w Katedrze Otolaryngologii, 2010-2016 w Zakładzie Patofizjologii Narządu Słuchu i Układu Równowagi, a w latach 2016-2020 w Katedrze Badania Narządów Zmysłów. Od 2020 roku współpracuje z innymi ośrodkami naukowymi cały czas pracując w Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy.

Odbył wiele staży i szkoleń zawodowych w ośrodkach naukowych m.in. w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie, New York University School, House Research Institute w Los Angeles, Klinice Otolaryngologii w Aarhus w Danii oraz Centrum Diagnostyki Leczenia Zaburzeń Równowagi w Berlinie.

Zainteresowania naukowe wyrażone w ilości blisko 200 publikacji naukowych koncentrują  się wokół zagadnień operacyjnego leczenia zaburzeń słuchu, wywołanych przewlekłymi stanami zapalnym, diagnostyką i leczeniem chorób narządów zmysłów, w tym równowagi, szumów usznych, zaburzeń węchu i smaku. Prowadzi badania naukowe dotyczące chorób narządu głosu i mowy, a także przewlekłych stanów zapalnych zatok przynosowych i szeroko rozumianej patologii górnych dróg oddechowych.

Pasjonuje się historią, w szczególności naszego regionu, która w jego opinii jest źródłem wiedzy o tym co nas czeka w przyszłości.

 docxŻyciorys Prof. dr. hab. Wojciecha Kamierczaka16.28 KB