Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

W dniach 16 – 22 stycznia br. obchodzimy Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Studenci zrzeszeni w Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA-Poland,  z tej okazji, przygotowali akcję pod nazwą Pink Lips. Ma na celu popularyzację wykonywania regularnych badań cytologicznych, szerzenie informacji o raku szyjki macicy oraz o szczepieniach ochronnych na HPV. Studenci na bieżąco będą informowali zainteresowanych o profilaktyce raka.

Rak szyjki jest rakiem uleczalnym pod warunkiem szybkiego zdiagnozowania. Rozwija się w miarę wolno. Należy pamiętać aby regularnie pooddawać się badaniu, które określi stan naszego zdrowia. Lekarze twierdzą, że długotrwała ekspozycja na niektóre typy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) może być główną przyczyną raka szyjki macicy, dlatego minimum raz na pięć lat powinniśmy zrobić badania przesiewowe w kierunku HPV.

Rak szyjki macicy początkowo nie daje żadnych objawów lub są one dyskretne i mało specyficzne (np. acykliczne krwawienia zwłaszcza po współżyciu). Do rozpoznania choroby dochodzi zazwyczaj w trakcie badania ginekologicznego. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u ginekologa. Im szybciej zostaną zauważone pierwsze objawy rozwijającej się zmiany nowotworowej, tym większe szanse na pełną wyleczalność. Standardowo w trakcie wizyty ginekolog przeprowadzi wziernikowe badanie ginekologiczne, USG narządu rodnego oraz badanie cytologiczne szyjki macicy.

Wstążki i układ rodny kobiety na różowym tle